Vassiljev: tervishoiutöötajate pakkumine on mõistlik

Viktor Vassiljev

FOTO: Toomas Huik / Postimees

Haigekassa nõukogu liige ja keskerakondlane Viktor Vassiljev arvab, et tervishoiutöötajate pakutud kompromiss on mõistlik ja sellega nõustumine oleks patsientide huvides, kui selleks kasutataks haigekassa jaotamata tulemit, mis on 136 miljonit eurot.

«Haigekassal on ligi 200 miljonit eurot reservi, mis istub konsolideerituna riigikassas ning lisaks haigekassas 136 miljonit eelmiste aastate jaotamata tulemit. Neid rahasid ei soovi valitsus puutuda, kuna see näitaks riigieelarvet ebasoodsas valguses.»

«Pevkur kinnitas, et kui palganõude jagamist kahele aastale vastu ei võeta, alustatakse läbirääkimisi nullist – arvan, et selline ultimatiivne väide ei ole mõistlik ega vii kuskile,» ütles Vassiljev.

«Kui tööseisak jätkub, on tulemust raske prognoosida. Samas on palgaküsimus ainult üks ja mitte peamine tervishoiutöötajate nõudmistest ning sellest, mis puudutab tervishoiu rahastamist ja süsteemi ümber korraldamist, praegu ei räägita,» lisas Vassiljev.

Haigekassa nõukogu koosolekul anti haiglate liidule volitus arstide pakkumine suuremas osas vastu võtta tingimustel, et streik lõppeb ning palgatõusu nõue rahuldatakse kahe aasta jooksul.

Haigekassa ettepaneku kohaselt võiks hooldajate palk järgmisel aastal tõusta ligi 14 protsenti, õdedel ligi 10 ja arstidel kuus protsenti.

Töökoormustes otsustas nõukogu pikendada ambulatoorset esmavisiiti seniselt 20 minutilt 25 minutile.

Eilsete läbirääkimiste järel esitasid arstide liit ja tervishoiutöötajate kutseliit ettepaneku miinimumtunnitasude tõstmiseks võtta haigekassa jaotamata tulemist 2013. aastal kasutusele seadusega maksimaalselt lubatud osa ja tõsta hooldajate miinimumpalka haigekassa hinnakirjas 23 protsenti, õdedel 17,5 protsenti ja arstidel 11 protsenti.

Teise ettepaneku kohaselt suurendataks ambulatoorses esmases visiidis arsti ja õe tööaega 20 protsendi võrra ning iga statsionaari voodipäeva kohta suurendada arsti ja õe arvestuslikku tööaega 16 protsendi võrra. See vähendab töö intensiivsust ja võimaldab tegelda iga patsiendiga kauem ja põhjalikumalt.

Streigi alguses pakkus haiglate liit arstidele 6,6-protsendilist palgatõusu.