L, 24.10.2020

Uuring: igapäevane seks soodustab viljastumist

FOTO: Caro / Scanpix

Värske uuringu tulemuste kohaselt muudab igapäevane seks sperma kvaliteetsemaks, mistõttu võib seda soovitada last saada soovivatele paaridele.

Siiani on arstid tuliselt vaielnud, kas rasestumise soodustamiseks tuleks suguelu elada võimalikult tihti või tuleks hoopis mõnepäevaseid pause pidada. Nüüd on Austraalia teadlased jõudnud järeldusele, et suguelust hoidumine ei ole mõistlik viis seemnerakkude kvaliteedi parandamiseks, vahentas Tartu Ülikooli tehnoloogiaportaal Novaator.

David Greening Sydneys asuva Austraalia viljatusravi keskusest viis läbi katse 118 mehega, kelle seemnerakud olid keskmisest enam kahjustatud. Ta leidis, et sperma kvaliteet paranes märgatavalt, kui mehed olid järgneva nädala jooksul iga päev seksuaalselt aktiivsed.

DNA fragmentatsiooniindeks – seemnerakkude kahjustatuse ulatuse näitaja – langes selle aja jooksul 34-lt protsendilt 26-le protsendile. Sagedane seks ei aita küll kaasa seemnevedeliku hulga kasvule, kuid Greeningi sõnul pole see enamiku meeste jaoks probleemiks.

«Tundub, et laste tegemisest huvtatud paaridele võib igapäevast seksi enne ovulatsiooni julgelt soovitada,» ütles Greening.

Greeningi sõnul põhineb sagedase suguelu elamise positiivne efekt selles, et potentsiaalselt ohtlikel molekulidel ja osakestel, näiteks reaktiivsel hapnikul, on vähem aega valminud seemnerakke kahjustada.