Pesuained kahjustavad nendega töötavate inimeste kopse

Ka vedelate pesuainetega töötavaid inimesi võivad ähvardada kopsuhädad.

FOTO: AP / Scanpix

Inimestel, kes töötavad pesuaineid valmistavates tehastes, on suurem oht hingamisprobleemide, sealhulgas astma tekkeks. Kõrgema haigusriski taga on ilmselt pesuainete valmistamisel kasutatavate kemikaalide mõju, selgus kahest värskest uuringust.

Ühe uuringu viisid läbi Hollandi teadlased dr. Frits van Rooy eestvedamisel ja teise britid, nende juhiks oli dr. Paul Cullinan. Hollandlaste töö tulemuseks oli see, et kopsuhädad ähvardavad ka neid inimesi, kes töötavad vedelate pesuainetega. Brittide uuringu järeldustes on aga kirjas, et praegused kemikaalide kasutamist puudutavad normid, mis on kehtestatud pulbrilitse pesuainetega töötavate inimeste kaitseks, ei ole piisavad, vahendas Reuters.

Mõlemas uuringus osales töölisi, kes kannatasid erinevate hingamisteede probleemide all alates tilkuvast ja sügelevast ninast astmani välja.

Cullinani hinnangul on üsna ilmne, et antud valdkonda puudutavad normid tuleb üle vaadata. Siiski ei saa korrektseid piire kehtestada enne, kui on kogutud rohkem andmeid.