Alahinnatud toiduohutus viib haigusteni

Ka kodus tuleb tagada toidu ohutus.

FOTO: SCANPIX

WHO Eesti esinduse juhi Marge Reinapi sõnul on toiduohutuse küsimused ülemaailmselt alahinnatud, kuna suur osa toidutekkelistest haigustest jääb diagnoosimata.

Eestis diagnoositi mullu 2668 toidu kaudu leviva haiguse juhtu, teatas põllumajandusministeerium.

«Maailmas on toiduohutuse tagamine ning toidutekkeliste haiguste ennetamine väljakutseks nii arengumaades kui ka arenenud riikides. Seepärast peaksid kõik toidutootmise ja tarneahela osapooled toiduga seotud riskide vähendamiseks senisest tihedamat koostööd tegema,» ütles Reinap. 

Toiduga levib rohkem kui 200 erinevat nakkust ning igal aastal sureb maailmas toidust põhjustatud haiguste tõttu ligi 2 miljonit inimest. Eestis diagnoositi terviseameti andmetel 2014. aastal kokku 2668 toidu kaudu leviva haiguse juhtu, neist 93 salmonelloosi ja 308 kampülobakterenteriidi juhtumit.  

«Eestis on tarbijaile pakutav toit reeglina ohutu, sest toiduohutuse tagamise süsteem toimib tõhusalt. Kuigi esmane vastutus toidu ohutuse  eest lasub toidu tootjatel ja käitlejatel, tahame toiduohutuse päevaga juhtida tähelepanu sellele, kuidas tarbija saaks tagada toidu ohutuse oma isiklikus köögis,» ütles põllumajandusministeeriumi toiduohutuse osakonna juhataja Martin Minjajev.

Tema hinnangul on koduköök on ahelas toidutootmisest tarbimiseni ainus lüli, kuhu riiklik toiduohutuse süsteem ei ulatu ning seepärast on oluline, et inimesed järgiksid ka kodus toidu ohutu valmistamise ja säilitamise põhimõtteid.

Toiduohutuse tagamine hõlmab kõiki rakendatavaid meetmeid toidu tootmise, töötlemise, pakendamise, ladustamise, veo, turustamise, käsitsemise ning tarbijale müümise või toitlustusasutustes pakkumise käigus.

Täna tähistatakse WHO eestvedamisel maailma tervisepäeva raames toiduohutuse päeva, et tõsta tarbijate teadlikkust võimalikest toiduga seotud riskidest. 

Loe pikemalt ka põllumajandusministeeriumi blogist.