Poola meedia: Läänemere vetes elutseb lihasööja bakter

Bakter Vibrio vulnificus kinnitab kanda ka Läänemeres.

FOTO: Wikipedia

Poola meedia teatel leidub Läänemere vetes ohtlik bakter Vibrio vulnificus, mis põhjustab raskeid haigusi ning veerand haavade kaudu nakatanutest surevad.

Poola sanitaarepidemioloogia keskuse kinnitusel on tegu bakteriga Vibrio vulnificus, kirjutab Rosbalt. Oht nakatuda selle bakteriga varitseb meres ujujaid, kellel on haavad, kriimustused või marrastused.  Nakatuda võib ka süües saastunud kalu ja mereande.

«Bakterid ründavad peamiselt lapsi, eakaid ja nõrgenenud immuunsüsteemiga inimesi, mõningatel puhkudel võib see lõppeda surmaga,» hoiatavad uurijad.

Vibrio vulnificust ehk Vibrio-tüvelist lihasööjabakterit on tavaliselt leitud troopilistes vetes, kuid viimasel paaril aastal on seda leitud ka Läänemerest, mida on seni peetud jahedaks veekoguks, kirjutab portaal poradnikzdrowie.pl. Tänu kliimasoojenemisele on veetemperatuur Läänemeres aga soojem kui tavaliselt. Juba 2012. aastal avaldatud rahvusvahelises uuringus «Nature Climate Change» väideti, et Läänemeri on kõige kiiremini soojenev mere ökosüsteem. Bakter vajab paljunemiseks veetemperatuuri  üle 20 kraadi. Mida soojem on vesi, seda kiiremini see levib. Temperatuuri tõus ühe kraadi võrra suurendab nakatumisohtu 200 korda.

Vibrio vulnificus on bakter, mis on suguluses ka kooleratekitajatega, ning on eriti ohtlik inimestele, kel on krooniline maksahaigus või nõrgenenud immuunsüsteem (HIV haiged, diabeetikud ja vanurid). Kui bakter pääseb inimese vereringesse, põhjustab see veremürgistust ning põletikulisi protsesse.

Ligikaudu 25 protsenti bakteriga nakatunud haavadest viivad surmani.