T, 22.09.2020

Dementsus võib olla seotud B-vitamiini puudusega

Alzheimeri tõve kõige olulisem riskifaktor on vanus.

FOTO: SCANPIX

Madala B-12 vitamiini tasemega inimestel on suurem oht haigestuda Alzheimeri tõppe kui neil, kelle organismis on seda vitamiini rohkem.


Alzheimeri tõbi on dementsuse kõige sagedasem vorm. Üle 65-aastaste inimeste hulgas haigestub sellesse üks protsent aastas ning üle 85-aastaste ja vanemate grupis on üle 50 protsendi. Kõige olulisem riskifaktor on vanus, vahendas Tartu Ülikooli teadusportaal Novaator.

Stockholmi Karolinska instituudi teadlased Babak Hooshmandi juhtimisel uurisid 271 tervet inimest, vanuses 65-79.

Nad mõõtsid veres sisalduva homotsüsteiini taset. Homotsüsteiin on väävlit sisaldav aminohape, mida organism toodab ja pidevalt vajab. Selle liiga kõrget taset seostatakse negatiivse mõjuga ajule, mis võib põhjustada muuhulgas ka ajurabandust.

Samuti mõõtsid nad keemiliselt seotud aktiivsete ühendite klassi kuuluva vitamiini B-12 taset, mis võib vähendada homotsüsteiini taset, kirjutas New Scientist. Uuringu lõpuks oli uuritud inimestest 17 haigestunud Alzheimeri tõppe.

Homotsüsteiini keskmisest kõrgem tase näitas 16 protsendi võrra suuremat Alzheimeri tõve väljaarenemise riski. Samas B-12 vitamiini keskmisest natukene suurem tase näitas kaks protsenti väiksemat riski.

B-vitamiini mõju aju kärbumisele uurinud Oxfordi ülikooli teadlase David Smithi sõnul on tegemist väga veenvate uurimistulemustega. Tema sõnul on tegemist esimese uuringuga, mis näitab, et vitamiini B-12 madal tase organismis võib viia aastaid hiljem dementsuse väljaarenemiseni.

Kuigi vitamiini B-12 puudulikkus on vanainimeste puhul tavaline, on Hooshmandi sõnul siiski vaja koguda rohkem tõestusmaterjali , et vitamiini B-12 dementsuse ärahoidmiseks kasutada.