L, 26.09.2020

Tartu ülikooli professor tõi Eestisse maineka auhinna

Emeriitprofessor Heidi-Ingrid Maaroos

FOTO: Margus Ansu

Tartu ülikooli emeriitprofessorile Heidi-Ingrid Maaroosile anti esimese eestlasena mainekas Marshall&Warreni medal tunnustamaks tema rahvusvahelist uurimustööd gastroenterolooga ja helikobakteri valdkonnas.

Austraalia teadlased Barry Marshall ja Robin Warren said 2005. aastal Nobeli preemia Helicobacter pylori avastamise ning sagedaste maohaiguste nagu krooniline gastriit, peptiline haavand ja maovähk põhjuste välja selgitamise eest. Tunnustamaks teadlasi, kes on sellel teemal viinud läbi teadusuuringuid ning aidanud nende tulemusi viia kliinilisse praktikasse, asutati 2006 aastal Marshall&Warreni medal.

Autasuga tunnustatakse igal aastal ühte pika teadlasekarjääriga ja teadustöö tulemuste poolest rahvusvaheliselt tuntud uurijat. Tänavu sai selle Tartu ülikooli emeriitprofessor Heidi-Ingrid Maaroos.

«Autasu on ülimaks tunnustuseks Eestis läbiviidud uuringutele ja publikatsioonidele seedetraktihaiguste valdkonnas ning väärtustab kõiki, kes selle valdkonnaga Eestis on tegelenud,» rääkis Maaroos, lisades, et kroonilise gastriidi ja peptilise haavandi uuringud Eestis algasid juba 50 aastat tagasi ning jätkusid uuel tasemel pärast Helicobacter pylori avastamist.

Eelnevalt on selle medali saanud lisaks Barry Marshallile (Austraalia) üheksa maailmas tuntud ja kõrgelt hinnatud teadlast: Stanislav Konturek (Poola), Mike Dixon (UK), Timo Kosunen (Soome), Pelayo Correa (USA), Reinhold Stockbrügger (Holland), Samy Cadranel (Belgia), Richard Hunt (Kanada), Masahiro Asaka (Jaapan), Manfred Kist (Saksamaa).

Sel teemal on Tartu ülikoolis kaitstud ligi 20 doktoridissertatsiooni. Eesti Vabariik on tunnustanud Heidi-Ingrid Maaroosi uurimistööd kahe riikliku teaduspreemiaga – 1994. ja 2012. aastal.

Medal anti Heidi-Ingrid Maaroosile üle 26. septembril 2015 Nikkosias toimunud Euroopa helikobakteri ja mikrobioomi töögrupi 28. konverentsil.