L, 24.10.2020

Valga linnaametnik: enne vaktsineerimist võiks vereanalüüsi teha

Valga linna heakorra vanemspetsialist Marju Kants

FOTO: Heino Käos / Valgamaalane

Oma kogemuse põhjal kirjutas Postimehele Valga linnavalitsuse heakorra vanemspetsialist Marju Kants, kes usub, et vaktsineerimisele võiks eelneda tervisekontroll.

«Lugesin juhtumit vaktsineerimise kohta meie linna koolis. Tuleb kohe meelde omal nahal üle elatud juhus 1984. aastal: laps oli siis 1,5 aastane ning valmistusime tol ajal lasteaeda ja tööle minekuks. Tuli välja, et enne vaktsineerimist oli vajalik teha vereanalüüs, et veenduda lapse tervislikus seisundis ja selle ohutuses,» kirjutas Kants.

«Loomulikult vereanalüüsi ei tehtud ajutise asendava lastearsti poolt ning ise ei teadnud seda ka nõuda. Lapsel tõusis just õhtuti kehatemperatuur kõrgele, nii nädal aega järjest. Pöördudes piirkonna lastearsti poole, saatis ta laborandi koju vereproovi võtma, paari tunni möödudes tuli vastus kõrgest veresettest ning saadeti kiirabi meile järgi haiglasse minekuks. Arst kartis selle põhjal juba leukeemiat,» jätkas ta.

Pärast nädalast haiglasviibimist saadi verenäitajad korda: «Ei leitudki muud, kui et ehk oli organism mingi infektsiooniga nakatunud, mis veel polnud jõudnud väliselt avalduda, kuid organism reageerides vaktsiiniga sel ajal andis sellise tulemuse.»

Marju Kants usub, et ehk olnuks praegugi vajalik eelnev vereanalüüs: «Pisikud on juba liikvel ning polegi siis ime, et mitmed lapsed haigestusid. Isegi täiskasvanuna puugivaktsiini saades uuriti enne, kas tervis on ikka korras, kuid laste puhul poleks sellest ehk piisanud. Ehk on nüüdki põhjus samas.»