Meestekuu alguses saavad mehed tasuta tervist kontrollida

PM Tervis
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
November on meestekuu
November on meestekuu Foto: SCANPIX

Novembri esimesel nädalal on mehed oodatud tegema tasuta PSA analüüsi, mis võimaldab avastada eesnäärmevähi riski juba varakult.

Igal aastal diagnoositakse Eestis rohkem kui 1000 uut eesnäärmevähi juhtu. Eesnäärmevähk on üks sagedasemaid meestel esinevaid vähkkasvajaid, millesse haigestumus vanusega kasvab.

Haigestumise tõenäosus on suurem meestel, kelle lähisugulastel on see kasvaja diagnoositud. Kahjuks haiguse varases arengujärgus vähispetsiifilised kaebused puuduvad, kuid eesnäärmevähi kõrgenenud riski õigeaegse avastamise üheks võimaluseks on eesnääret kontrollida vereanalüüsi abil, määrates prostataspetsiifilise antigeeni ehk PSA sisaldust veres.

Meeste jaoks mugavat, veeniverepõhist PSA analüüsi on oodatud tasuta tegema kõik üle 40 aastased mehed 2.-6. novembrini synlab meditsiinilaborites ja verevõtupunktides alljärgnevatel lahtiolekuaegadel:

  • Tallinnas, Väike-Paala 1, II korrus, kell 7.30-15.00
  • Tartus, Teguri 37b, kell 8.00-12.00 ja Gildi 8, III korrus, kell 8.00-16.00
  • Pärnus, Seedri 6 (Tervis SPA), kell 9.00-12.00, Suur-Sepa 14, kabinet 210 kella 8-12.00
  • Narvas, Tallinna mnt 19c (Hariduse 5), kabinet 14, kell 7.30-11.30
  • Jõhvis, Jaama 34, kabinet 216, kell 8.00-12.00
  • Viljandis, Turu 8/10, kabinet 216, kell 8.00 - 12.00
  • Võrus, Jüri 19a, kabinet 412, kell 8.00-14.30
  • Elvas, Supelranna 21, kell 8.00-12.00
  • Põltsamaal, Lossi 49, E,T,N ja R 8.00-11.00

PSA analüüsi andmiseks ei pea (patsient) olema söömata-joomata. Verevõtuks ei pea eelnevalt registreerima. Oma analüüsi tulemused saavad mehed koos meeste- ja laboriarstide poolt koostatud kirjaliku selgitusega ühe nädala jooksul pärast analüüsi andmist.

Medita meestearst dr Kristo Ausmees rõhutab, et PSA on informatiivseim ja kliinilises meditsiinis enim kasutatav analüüs eesnäärme haiguste diagnoosiks:  «Oluline on rõhutada, et PSA taseme tõus veres ei tähenda alati eesnäärmevähki. Lisaks eesnäärmekasvajale võib kõrgenenud PSA tase olla seotud ka eesnäärme healoomuliste muutustega, samuti mõjutavad PSA taset hiljutine seemnepurse, varasem eesnäärme palpatsioon ja -biopsia. Kõrgenenud PSA taseme korral on soovitatav mehel teha uroloogi või meestearsti juures lisauuringud. Mehe jaoks on oluline lisaväärtus, et tasuta testimise nädala raames antakse meestele kirjalik PSA tulemuse selgitus koos soovitustega, mida kõrgenenud vereanalüüsi väärtuse korral edasi teha.»

«Tasuta PSA analüüsi nädala eesmärk on pöörata tähelepanu meeste tervisele ja vajadusele seda regulaarselt kontrollida. PSA on üks näitaja, mida mees regulaarselt jälgida võiks. Omal initsiatiivil on mehel laboris võimalik kontrollida mitmeid teisigi tervisenäitajaid, tuvastada näiteks suhkruhaiguse esinemist, aneemia olemasolu, hinnata südame-veresoonkonna haiguste riski, analüüsida raua ja D-vitamiini varude taset organismis, kindlaks teha erinevate nakkushaiguste esinemist või puudumist,» selgitas synlab Eesti kliiniline juht dr Kaido Beljaev.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles