K, 28.10.2020

Riigikogu võttis vastu psühhotroopsete ainete levikut piirava seaduse

Osad narkootikumid püsivad kehas kauem kui teised.

FOTO: Castello-Ferbos/picture alliance/Godong/Scanpix

Riigikogus võeti täna vastu eelnõu, mis aitab oluliselt vähendada uute psühhotroopsete ja narkootiliste ainete tellimist ja tarvitamist Eestis.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul on tegu seadusega, mis võimaldab turule aina kiiremini ilmuvad uued meelemürgid kiiresti tänavalt ära korjata, teatas sotsiaalministeerium. «Näiteks kui varem tuli turule uus sünteetiline kanep, pidi selle müüki ja levitamist eraldi piirama. Uue seadusemuudatusega on aga kõikide sünteetiliste kanepite müük ja levitamine automaatselt keelatud,» ütles Ossinovski.

Seadusemuudatusega luuakse võimalus panna uued ained käitlemispiirangute all rühmadena, kuhu kuuluvad sarnase struktuurivalemiga ained. See tähendab, et edaspidi ei ole vaja ükshaaval piirata samasse ainerühma kuuluvaid aineid.

Eelnevalt toimus uute psühhoaktiivsete ainete lisamine narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirja ravimiameti ettepanekul üksikult. See oli aeganõudev protsess, mis kestis vähemalt kaks kuud ja tekitas olukorra, kus reageerimine toimus tagantjärele.

2013. aastal teatati Euroopa Liidus 81 uuest psühhoaktiivsest ainest ning 2014. aastal juba 101-st. Tegelik uute psühhoaktiivsete ainete hulk võib olla isegi suurem. Eelnõuga kehtestatakse 14 rühma.