L, 24.10.2020

Uudne tarkvara tuleb diabeedihaigetele lastele appi

Nutitelefon aitab mõõta veresuhkru taset.

FOTO: Kacper Rempel/Reuters/Scanpix

Tallinna tehnikaülikooli magistrandid arendavad koostöös Elisa ja Eesti laste ja noorte diabeedi ühinguga välja kasutajasõbralikku disaini süsteemile, mis aitab lapsevanematel nutitelefoniga läbi pilveteenuse jälgida diabeedihaige lapse veresuhkru taset.

Tallinna tehnikaülikooli disaini ja tootearenduse magistrandid arendavad disainer Martin Pärna juhendamisel välja telefoniümbrist, mis muudab telefoniga ühendatava pideva glükoosimonitooringu lisaseadme kasutamise mugavamaks, teatas Eesti laste ja noorte diabeedi ühing. «Esimest tüüpi diabeeti põdevate laste veresuhkru taset on vajalik ööpäevaringselt jälgida ja insuliiniipumba tootjad teabe edastamist mobiilsetesse seadmetesse veel ei võimalda,» tõdes Eesti laste ja noorte diabeedi ühingu juhatuse liige Piret Loomets.

Kuna funktsioon oli vajalik, töötasid lapsevanemad üle maailma ühiselt välja Nightscout’i nimelise avatud lähtekoodiga tarkvara, mis saadab teabe veresuhkru tasemest otse nutiseadmesse. Selle kasutamiseks peab lapse nutitelefoni külge olema ühendatud väike lisaseade. Kuna seade ei tööta kõigi nutitelefonidega, vaid nõuab USB OTG tuge, toetab projekti Elisa, kes aitab peresid sobivate telefonide ostmisel.

Piret Loomets märkis, et koostööprojekt on hea näide avaliku-, era- ja kolmanda sektori ühistegevusest, mille tulemuseks on diabeeti põdevate laste ja nende perede elukvaliteedi paranemine.

Elisa juhatuse liige Andrus Hiiepuu kinnitab, et maailm, kus nutiseadmetega ühendatud nutikellad ja muud kehal kantavad targad seadmed hakkavad jälgima inimeste elutähtsaid tervisenäitajaid ja aitavad ennetada tervisega seotud ohte, pole enam homne päev. «On aja küsimus, mil nii seadmed, rakendused ja nendega liidetud protsessid muudavad oluliselt meie arusaama, kuidas ennetada tervisega seotud probleeme ja tõsta meie kõigi teadlikkust tervislikematest eluviisidest,» sõnas Hiiepuu.

Nightscout’i tarkvara saadab pilveteenust kasutades lapsevanemale reaalajas infot lapse veresuhkrunäitude kohta. Tarkvara teeb võimalikuks lapse glükoositaseme jälgimise personaalselt internetileheküljelt, nutikellast või äpist nutitelefonis, olenemata lapse asukohast. «See võimaldab lapsevanemal jälgida lapse veresuhkrunäite ning kui näit on liiga madal või kõrge, siis lapsega ühendust võtta. Mõni laps on tänu sellele saanud esimest korda sõbra või vanaema juurde ööseks jääda, mõni mitmepäevasele klassiekskursioonile või treeninglaagrisse minna,» täpsustab Piret Loomets.

I tüüpi diabeet on krooniline autoimmuunne haigus, mis avaldub siis, kui  inimese immuunsüsteem ründab omaenda organismis asuvaid insuliini tootvaid rakke ja hävitab need. Eestis on viimasel kolmel aastal väikelaste seas I tüüpi diabeeti haigestumine kasvanud 9,3 protsendi võrra. Tänaseks on Eestis diagnoositud I tüüpi diabeeti ca 600 lapsel ja noorel vanuses 0–18 eluaastat.

Eesti laste ja noorte diabeedi ühing on endokrinoloog dr Ülle Einbergi eestvedamisel 2009. aasta suvel diabeedihaigete laste ja noorte toetuseks asutatud mittetulundusühing. Ühing tegutseb avalikes huvides, valgustades laste ja noorte diabeediga kaasnevatest muredest ja rõõmudest, argi-ja pidupäevadest kõiki, kellele laste-ja noorte diabeet korda läheb.