TÜKi kopsukliiniku juhataja: e-sigarette tuleks käsitleda toksilistena

Ka elektroonilise sigareti nikotiinisisalduseta vedelik ei tohi sisaldada vitamiine ega muid lisaaineid, mis loovad mulje, et toode on tervisele kasulik.

FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

TÜKi kopsukliiniku juhataja ja pulmonoloogia professor Alan Altraja sõnul tuleks e-sigarette koos e-vedelikega käsitleda toksilistena ning allutada spetsiifilistele regulatsioonidele.

«Elektroonilised sigaretid (e-sigaretid) on loodud üle 10 aasta tagasi, et manustada inimkehasse nikotiini hingamiseks mõeldud imendumispinna kaudu,» kirjutab vahendab Med24 Eesti Arstis ilmunud Alan Altraja artiklit.

Altraja aurustatakse e-sigarettides propüleenglükoolist või glütseroolist koosnevat e-vedelikku, mis sisaldab maitse- ja lõhnaaineid ning nikotiini, termiliselt elektritoitel töötava kütteelemendi abil. «Selle tulemusena satub e-suitsetaja hingamisteedesse e-vedeliku algsete komponentide kõrval ka rohkesti nende pürolüüsiprodukte, millel on laialdane toime hingamisteedele,» lisas ta. 

Eesti Arsti juuninumbris avaldatud ülevaates käsitles Altraja e-sigarettide patobioloogilist mõju hingamisteedes, keskendudes molekulaarbioloogilistele mehhanismidele, millest tulenevad sigaretisuitsu mõjuga analoogilised protsessid ning tekib risk haigestuda samadesse haigustesse, mida põhjustab sigaretisuitsetamine. 

Kokkuvõtvalt jõudis Altraja järeldusele, et tõenäoliselt sisaldavad e-sigaretid lühemat nimistut erinevaid toksilisi aineid (mõned sajad) kui tavasigaretisuits (mõned tuhanded), kuid annused on sarnased. 

«Praegu on täielikult teadmata e-sigarettide ohutus, eriti pikemaaegsel tarvitamisel. Kuni uue info laekumiseni, näiteks 1. faasi uuringutega sarnase ülesehitusega töödest, tuleks e-sigarette koos e-vedelikega käsitleda toksilistena ning allutada spetsiifilistele regulatsioonidele.»

Loe artiklit ka Med24.ee-st.