E-sigareti suitsus avastati vähki tekitavaid ühendeid

Teadlased avastasid arvatavaid vähki tekitavaid ühendeid enamikest e-sigareti vedelikest.

FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Enamik inimesi ei saa vastu vaielda väitele, et e-sigaret on tervisele ohutum kui tavaline suits. Kuid uuringud on näidanud, et ka veipimine ehk e-sigareti suitsetamine on tervisele ohtlik.

Mitu uuringut on teinud kindlaks, et e-sigaret ei ole tervisele hea. Uuest uuringust selgub, et väga palju oleneb e-sigareti vanusest, tüübist ja temperatuurist. Ühtlasi avastati arvatavaid vähki tekitavaid ühendeid enamikust e-sigareti vedelikest, kirjutab Engadget.

Ameerikas asuva Lawrnce Barkeley laboratooriumi uurijate sõnul sisalduvad mürgised kemikaalid e-sigareti vedelikes. Aurustumisel eraldavad vedelikud kantserogeene.

Kuid kõik e-sigaretid on erinevad. Teadlased leidsid, et kuumutid, mis kasutasid rohkem energiat, eritasid rohkem mürgiseid kemikaale, sama tegid ka e-sigaretid, mida ei oldud regulaarselt hooldatud. Kuid see ei tähenda, et madalamal temperatuuril töötavad e-sigaretid on tervislikumad, sest kõik e-sigaretid eraldavad mürgiseid kemikaale.

Uuring ehitati üles tulevikule mõeldes, et e-sigarette valmistavad ettevõttes saaksid tulevikus valmistada järjest ohutumaid e-sigarette. Uuringut korraldanud Hugo Destaillatsi sõnul ei saa e-sigaretist rääkides kasutada sõna «tervislik». «Tavalised suitsud on ülimalt ebatervislikud,» kommenteeris ta. «E-sigaretid on lihtsalt ebatervislikud».