Neeruhaiguste oluliseks põhjuseks on ülekaal

Meestel põhjustab ülekaal neljandiku neeruhaigustest.

FOTO: West Coast Surfer / Picture Alliance / Moodboard / Scanpix

Kroonilise neerupuudulikkuse peamistest põhjustest on tänapäeval diabeet ja hüpertensioon, kuid heas vormis olemine aitab neeruhaigusi sageli vältida.

Kroonilisele neeruhaigusele võivad viidata uriini hulga, värvuse või koostise muutused, kõrge vererõhk, tursed näol ja jalgadel, nõrkustunne ja isu kaotus. Kui haigus on kaugele arenenud, võivad kaasneda kehvveresus, luude kahjustus, aga ka südameveresoonkonna enneaegne ateroskleroos, mis võib kaasa tuua südamelihase infarkti või insuldi. Seega on haiguse süvenedes tegu juba väga tõsise probleemiga.

Üheks väga oluliseks kroonilise neeruhaiguse põhjuseks on ülekaal. Hinnanguliselt on 14 protsendil meestest ja 25 protsendil naistest haiguse põhjuseks ülekaal. Qvalitase arstikeskuse toitumis-ja diabeedinõustaja Maarja Randväli sõnul on kroonilise neeruhaiguse puhul rasvumine vähemtuntud, kuid teiste haigustega tähtsuselt võrdväärne tüsistus. «Rasvumine põhjustab kroonilist neeruhaigust mitmel moel. Üheltpoolt põhjustab rasvumine neeruhaigust kaudselt, tekitades diabeeti ja hüpertensiooni, mis on üldtuntud riskifaktorid neeruhaigusele. Teisalt kahjustab rasvumine neere ka otseselt, suurendades paljude aastate jooksul neerude töökoormust ning tekitades kahjulikke ainevahetuslikke muutuseid nagu põletik ja oksüdatsioon,» sõnas Randväli.

Kroonilise neeruhaiguse varajane avastamine ning ravi võib aidata ennetada haiguse edasist süvenemist, mistõttu ongi väga tähtis jõuda haigusele jälile võimalikult varakult. Kusepõiepõletike ravisse tuleks suhtuda väga tõsiselt. Kui kuulud kroonilise neeruhaiguse riskigruppi (näiteks oled diabeedik), tasuks kindlasti läbida tervisekontroll, isegi kui enesetunne on hea ja vaevused puuduvad, sest haigus areneb välja vaikimisi.

Arst saab haigusest esmalt aimu kaebuste, läbivaatuse ning uriini- ja vereanalüüsi abil, kus on näha, et neeru toimimine võib olla häiritud. Vajadusel teeb arst ka lisauuringud.

Täna tähistatakse rahvusvahelist neerupäeva, mille eesmärgiks on pöörata tähelepanu eelkõige kroonilise neeruhaigusega seotud probleemidele. Sellel aastal keskendutakse eelkõige ülekaalust tekkinud neeruprobleemidele.