Eesti toitumisteadlane selgitab: miks kiirelt langenud kaal ei püsi?

Tiiu Liebert
, TTÜ toitumisinstituudi emeriitdotsent ja toitumisteadlane
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kaalu tasub langetada vaikses tempos, mitte äärmuslike dieetide ja trennidega.
Kaalu tasub langetada vaikses tempos, mitte äärmuslike dieetide ja trennidega. Foto: PantherMedia / Scanpix / Wavebreakmedia ltd

Uuringud näitavad, et üle 80 protsendi inimestest, kelle kehakaal on lahjumisdieedi tagajärjel väga kiiresti langenud, võtavad  kiiresti kaalus ka juurde.

Sajad miljonid inimesed üritavad kaalust alla võtta dieetide, kaalualandavate preparaatide ja muu sarnase abil. Nii ei olegi imestada, et sellist teemat käsitlevad telesaated on populaarsed. Üheks tuntumaks on NBC tõsielusari «The Biggest Loser» («Suurim kaotaja»), mis sai alguse 2004. aastal. Selle sarja erinevaid versioone on võib leida ligi 30 eri riigis üle maailma, kuid osalejate eesmärk on sama – kaotada võimalikult palju kaalus. 2017.aastal toodetakse seda sarja vaid Ukrainas, Austraalias, Rootsis ja Venemaal. USA-s on kohaliku sarja 18. hooaja näitamine esialgu edasi lükatud.

Sarja valitakse suure kehakaaluga inimesed. Kõige raskem Austraalia mees kaalus isegi üle veerand tonni ja USA naine 216 kg. Tavaliselt on osalejate kehakaal siiski väiksem, meestel 135 kg ringis ja naistel sageli üle 110 kg. Suurim kaalukaotus on 60 protsenti esialgsest, mida saavutasid üks Ukraina mees ja USA naine. USA sarjas valatakse kõige rohkem higi ja pisaraid ning saate võitjate auhinnad on suured. Kolmest finalistist saab enam kaalu kaotanud 250 000 ja teistest parim 100 000 USA dollarit.

Et saade oleks atraktiivne, peab kaalukaotus olema suur. Selle saavutamiseks peavad saates osalejad ligi kuus tundi päevas kõvasti treenima, vahest isegi teadvuse kaotamise piiril. See on suur koormus liigestele ja paljud saates osalejad kurdavad pidevat liigestevalu. Ka treeneritel ei ole kerge, kuna piltlikult öeldes peavad nad piitsutama osalejaid, sageli ka kallistama ja lohutama. Sarja kõige kuulsam treener Jilian Michaels lahkus 2014. aastal juba kolmandat korda saatest, kuna ta oli mures osalejate tervise pärast. NBC kommentaar oli, et osalejad on arstide pideva järelvalve all ja probleeme ei ole. Saates osalejate päevane toiduenergia on aga väike, tavaliselt alla 1000 kcal päevas. Kaalukaotus võib esimestel nädalatel olla 4-5 kg, mõningatel isegi üle 10 kg. Ohutuks peetakse kaalukaotust 0,5-1 kg nädalas ja toiduenergia ei tohiks olla alla 1500 kcal päevas.

Kahjuks lisavad ka saates osalejad ise terviseriske. Et kaalukaotus oleks suur, loobuvad nad joomisest kaalumise päeval, ka trennis kannavad võimalikult sooje riideid, et higistamine oleks suur. Veri kontsentreerub, muutub viskoossemaks, südamel on raske seda pumbata ja südamelihased võivad kahjustuda. Üks saates osaleja tunnistas, et oli pärast saadet juues rohkesti vett võtnud viie päevaga juurde lausa 14,5 kg, Lisaks veepuudusele on elektrolüütide tasakaal täiesti tasakaalust väljas.

2016. aastal uuriti USA rahvuslikus terviseinstituudis (US National Institute of Health) kaheksandas hooajas 14 osaleja kaalu 6 aastat hiljem. Nende keskmine kaal oli saate alguses 149 kg ja saate lõpus 91 kg. Selgus, et 6 aastat hiljem nii mõnigi neist oli saavutanud oma saatesse sisenemise kaalu, neli olid võtnud isegi rohkem juurde. Siiski oli osalejate keskmine kehakaal 12 protsenti väiksem kui saate alguses. Saate alguses oli osalejate keskmine keha rasvasisaldus 49 protsenti, saate lõpus 28 protsenti, 6 aastat hiljem oli see tõusnud 45 protsendile.

Kui saade algas olid osalejad suures ülekaalus, nende energia kulutamise kiirus vastas nende vanuse, soo, keha rasvasisalduse ja kehalisele koormusele, siis pärast saate lõppu oli nende ainevahetus nii aeglane, et nad ei põletanud isegi vaatamata oma tunduvalt väiksemale keha rasvasisaldusele piisavalt kaloreid ja aastate jooksul kehakaal aina kasvas.

USA sarja on väga palju kritiseeritud, kuid sarjas osalejad peavad alla kirjutama lepingule, mis keelab neil saatest halvasti rääkida. Mõni aeg tagasi avaldas The New York Post ühe saates osaleja kibestunud arvamuse nii treenerite kui ka saate produtsentide kohta. Tema arvamuse kohaselt tundsid treenerid haiglast naudingut nende kannatustest. Mõned saate endised osalejad väitsid, et treener pakkus neile tihtilugu ravimeid ning saate arst julgustas erinevate ravimite võtmist. Tänaseks on aga arsti puudutanud süüdistused tagasi võetud. Paar endist saates osalejat on nõudnud, et NBC loobuks saate näitamisest ja imestavad, et mõni osaleja ei ole saanud tõsist tervisekahjustust. Selle asemel sai saate treener Bob Harper veebruaris südameataki ja oli 2 päeva teadvuseta, kuid on nüüd paranemas. Vastuseks nendele süüdistustele on paljud saates osalejad avaldanud Facebookis tugevat toetust sarjale.

Kui uuriti kõigi 16 hooaja võistuse võitjate kehakaalu, siis ei olnud olukord trööstitu. Mõne kehakaal on vähenenud, mõnel on jäänud samaks kui võistluse lõppedes. Mõni on tänapäeval laulja, mõnel oma šou  ja nii mõnigi on pühendunud sellele, et vähendada laste ja noorukite rasvumist USA-s. Leidus ka neid, kes olid võtnud juurde kümmekond kilo või rohkem.

USA-s on seriaali populaarsus vaatajate seas vähenenud. Kui esimesel 11 hooajal ulatus vaatajate arv üle 8 miljoni, siis sarja 17. hooajal oli vaatjaid vaid 3,5 miljonit. Kõigi nende süüdistuste tõttu on USA-s kohaliku sarja 18. hooaja näitamine esialgu edasi lükatud.

Miks siis ainevahetus aeglustub tugeva kaalulanguse ajal?

Keskmiselt kulutab inimene energiat toidu seedimiseks ja omastamiseks (5-15 protsenti), põhiainevahetuseks (50-70 protsenti) ja liikumiseks (20-40 protsenti). Lahjumiskuuri ajal vähenevad esimesed kaks, mis tekitavad meelehärmi küll kaalulangetajale, kuid olid meie kaugetele esivanematele ellujäämiseks olulise tähtsusega. Nimelt ei saanud nad kaugeltki alati piisavalt süüa, vahel olid näljaperioodid pikad. Et ellu jääda aeglustus inimese ainevahetus umbes 5-20 protsenti, minnes üle säästurežiimile, mis oli seda suurem, mida vähem sai inimene toiduenergiat. Arvatakse, et kui kehakaal väheneb kiiresti 10 protsenti, kaasneb sellega ainevahetuse intensiivsuse vähenemine 3-5 protsenti. Anoreksia puhul võib see väheneda isegi 50 protsenti. Mõningad uuringud on näidanud, et lisaks sellele väheneb ka täiskõhuhormooni leptiin eritumine, mistõttu on inimesed pidevalt näljas.  Ühe teise, ABC kaalulangetanistemaatilise aasta aega kestva sarja, «Extreme Weight Loss» («Äärmuslik kaalulangus») osaleja otsustas poole pealt osalemisest loobuda ja võttis ühe kuuga tervelt 18 kg kaalus juurde.

Kuidas ikkagi kaalust alla võtta?

Uuringud näitavad, et üle 80 protsendi inimestest, kelle kehakaal on lahjumisdieedi tagajärjel väga kiiresti langenud, võtavad kiiresti kaalus ka juurde. Seepärast võiks neist loobuda ja valida aeglasemad ja tõhusamad kaalulangetamise meetodid. Kahjuks ei ole teada, kui palju on ohutu toiduenergia vähendamise määr, et vältida organismi minekut säästurežiimile. See on ka küllaltki individuaalne, kuid üldiselt soovitatakse, et see ei ületaks 500 kcal. Ka päevane toiduenergia ei tohiks olla alla 1500 kcal. Energiakulutamist on võimalik mõnevõrra tõsta kui suurendada toidu valgusisaldust, kuna valgu seedimiseks kulub rohkem energiat. Samuti soovitatakse lahjumisdieedi ajal tõsta aeg-ajalt toidu energiasisaldust, et ainevahetus n-ö äratada ja seda kiirendada. Kehaline koormus peaks olema vastav oma võimekusele, et organism jõuaks järgmiseks päevaks taastuda. Kui kehakaal on väga suur, on soovitav vältida jooksmist ja raskuste tõstmist, et mitte koormata liigeseid. Toituma peaks mitmekülgselt ja regulaarselt, et veresuhkur ei langeks liiga madalale ja tekitaks tugeva näljatunde.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles