FOTO: shutterstock.com

Sõeluuring on ennetav uuring, mis on mõeldud eelkõige tervetele, ilma kaebuste ja sümptomiteta naistele emakakaela- või rinnavähi varaseks avastamiseks. Eestis kutsutakse emakakaelavähi ennetavale uuringule naisi vanuses 30–55 iga viie aasta järel. Kui oled sündinud aastal 1962, 1967, 1972, 1977, 1982 või 1987, palun tule ja osale 2017. aasta jooksul emakakaelavähi sõeluuringus. Kõigi ravikindlustatud naiste uuringu eest tasub haigekassa.

Kes on emakakaelavähist ohustatud?

Emakakaelavähki võivad haigestuda naised igas vanuses ja pärilikkus ei mängi siin rolli. Haiguse suurimaks tekkepõhjuseks peetakse inimese papilloomiviirust (HPV), mis levib peamiselt seksuaalsel teel ja mida diagnoositakse valutu PAP-testiga. HPV tekitatud rakumuutused ja vähieelsed seisundid võivad areneda pika aja jooksul, isegi 10–25 aastat. See tähendab, et regulaarsel kontrollimisel ja õigel ajal avastatuna on need kergesti diagnoositavad ja ravitavad. Peaaegu kõik kaugele arenenud emakakaelavähi juhtumid oleksid ennetatavad. Eriti oluline on korrapärane PAP-testi andmine seetõttu, et emakakaelavähi varajased sümptomid jäävad naisele endale tihti märkamatuks ning ta tunneb ennast täiesti tervena. PAP-testi tegemine on valutu ja tavapärase günekoloogilise läbivaatuse osa. Emakakaela rakkude muutused, mis näitavad vähi võimalikku teket või varajase vähi olemasolu, on günekoloogilise läbivaatuse käigus lihtsalt avastatavad, mis omakorda võimaldab ravi tulemusena täielikku tervenemist.

Kuhu osalemiseks pöörduda?

Vähi Sõeluuringute Register saadab nimelise kutse naistele, kelle sünniaasta on kutsutavate sünniaastate nimekirjas. Et kutse saadetakse naiste rahvastikuregistris olevale aadressile, on vajalik kontrollida, kas see on õige. Seda saab teha riigiportaalis eesti.ee. Kui sealsed andmed on ebatäpsed, ei pruugi kõik kutsed kahjuks adressaadini jõuda. Koos paberkutsega saadetakse iga naise E-Tervise patsiendiportaali ka elektroonne kutse, mille leiab iga sel aastal kutsutu oma portaali sisenedes saatekirjade alt. Seejärel tuleb end vaid kõige sobivamasse tervishoiuasutusse vastuvõtule registreerida.

Ära jää kutset ootama!

Uuringul osalemiseks ei pea aga kutset ootama jääma. Kui Sinu sünniaasta on tänavuste kutsesaajate nimekirjas, tuleb lihtsalt helistada kõige sobivamasse tervishoiuasutusse. Sõeluuringut teostavate tervishoiuasutuste kontaktid on leitavad siit. Registreerumisel kontrollitakse teie sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Kui registreerite end aga näiteks raviasutuse tasulisele vastuvõtule, tuleb tehtavate uuringute (sh PAP-testi) eest ise tasuda ning neid haigekassa tagasiulatuvalt ei hüvita. Uuringule minnes võtke kindlasti kaasa isikut tõendav dokument!

Pea meeles!

  • PAP-testi tegemine on valutu ning tavapärase günekoloogilise läbivaatuse osa.
  • Sõeluuringul osalemiseks ei ole vaja kutset oodata.
  • Uuringule minnes võta kaasa isikut tõendav dokument.
  • Kontrolli end naistearsti juures regulaarselt!