P, 27.09.2020

10 asja, mida päikesepõletuse korral teha ei tohiks

Päikesepõletus võib tekkida nii, et inimene ise ei pane seda alguses tähelegi.

FOTO: Anthony Devlin/PA Wire/Press Association Images/Scanpix

Keegi ei taha päikese käes ära põleda, aga mõnikord see ometi juhtub ja siis tasuks teada, milliseid tegevusi vältida.

Reader’s Digest toob välja järgmised soovitused:

1. Ära kanna kitsaid riideid

Pärast päikesepõletuse saamist peaks laskma nahal hingata. «Päikesepõletuse korral ei tasu kanda kitsaid riideid, sest tekkimas on põletik,» rääkis nahaarst Shereene Idriss. Ta selgitas, et keha kohaneb traumaga, suurendades verevoolu põlenud kohta, aitamaks sel paraneda. Selle tulemuseks on nahaarsti sõnul põlenud koha punetus, kuumamine ja põletik. «Kitsaste riiete kandmine võib seda võimendada ja viia villideni,» lisas Idriss.

2. Ära kasuta lõhnastatud aaloegeeli

Aaloel on põletikuvastane toime ja see teeb päikesepõletuse saanud nahale head. Samas tasub teada, et lõhnastatud aaloegeel võib nahka hoopis ärritada. Seetõttu jälgi, et aaloegeel oleks lõhnavaba või kasuta hoopis aaloetaime.

3. Ära unusta juua vett

Kindlasti ei tasuks unustada veejoomist. «Päikesepõletus ei tähenda keha jaoks vaid valu. Põletuse tõttu viivakse vedelikke mujalt kehast naha lähedale,» selgitas dermatoloog Keith LeBlanc. Seega soovitab ta juua päikesepõletuse korral rohkem vett kui tavaliselt. Samuti võib tarbida mahla või spordijooke ja kindlasti tasub vähemalt paar päeva pärast põletust hoolega jälgida, et kehal ei tekiks vedelikupuudust.

4. Ära pane põlenud nahale jumestuskreemi

Kuigi päikesepõletus võib välja näha väga inetu, ei tasu seda meigiga katta. Põlenud nahk peab saama paranemiseks hingata. «Põlenud nahale määrdunud käsnade ja pintslitega kosmeetikatoodete panemine võib suurendada nakkuste või allergiliste reaktsioonide ohtu ja nii muutub põlenud koht lõpuks veel inetumaks,» rääkis dr Idriss. Ta soovitas põletusega leppida ja kohelda nahka hästi ning järgmisel korral üritada põletust vältida.

5. Ära kraabi ära kooruvat nahka

Kooruv nahk annab märku naha paranemisest, mistõttu ei tasu seda protsessi segada. «Lase ketendaval nahal loomulikult ära tulla,» rääkis dr LeBlanc. Ta soovitas nahka niisutada, et paranemine toimuks kiiremini.

6. Ära tee ville katki

Sarnaselt kooruvale nahale ei tasu ka ville katki teha. Villil on oluline eesmärk põlenud kohta kaitsta. Kui villid teevad tugevat valu, tasub määrida neile lõhnatut aaloegeeli.

7. Ära kasuta nahka koorivaid tooteid

Koorivad tooted võivad sisaldada glükoolhapet, retinoide või salitsüülhapet, mis kahjustavad päikesepõletuse saanud nahka. Kui nahk on päikesepõletuse järel loomulikul teel maha koorunud, siis tasub oodata koorivate toodete kasutamisega veel vähemalt kolm päeva.

8. Ära kasuta nahal alkoholil põhinevaid tooteid

Vaata järele, et päikesepõletuse korral kasutatud tooted ei oleks alkoholile tuginevad. Sellised tooted teevad rohkem halba kui head. «On teada, et alkohol viib nahast ära naturaalsed õlid. Kui panna põlenud kohale alkoholil põhinevaid tooteid, siis need vähendavad naha võimet end parandada,» rääkis dr Idriss.

9. Ära unusta võtta kohe põletikuvastast rohtu

Keha reaktsioon päikesepõletusele on põletik, mistõttu tasub kohe, kui on näha märke päikesepõletusest, võtta põletikuvastast rohtu. Näiteks ibuprofeen või aspiriin aitavad vähendada põletikku ja alandavad valu. Päikesepõletus kujuneb tavaliselt 4 kuni 6 tunniga ja kui põletikuvastase rohu võtmisega venitada, siis ei pruugi see olla niivõrd efektiivne kui varem võttes.

10. Ära kasuta edaspidi kemikaalidel põhinevat päikesekreemi

Päikesepõletuse korral tasuks otsest päikest vältida, aga kui oled sunnitud siiski ka põletusega päikese käes olema, tasuks kanda sellele kindlasti päikesekreemi ning õues olles ei tasu unustada, et kreemikihti tasuks ka uuendada. Sageli aga valitakse kemikaalidel põhinev päikesekreem, kuigi kemikaalid võivad nahka ärritada. Seetõttu tasub valida päikesekreem, mille koostises on vähemalt 9 kuni 10 protsenti tsinkoksiidi, sest see rahustab nahka.