Homme ja ülehomme ootavad vereloovutajaid Vabaduse väljaku doonoritelgid

Paula Rõuk
, Terviseportaali reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Doonor verd loovutamas.
Doonor verd loovutamas. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Regionaalhaigla verekeskus kutsub verd loovutama Tallinna Vabaduse väljakule püstitatud doonoritelkidesse 29. augustil kella 12−18 ning 30. augustil kella 11−17, et kinkida abivajajatele nende järgmise sünnipäeva.

Homme, 29. augustil ja ülehomme 30. augustil on Tallinnas Vabaduse väljakul võimalus verd annetada doonoritelkides. 

Doonortelkide programm ka algas 12. ja 13. juunil Tallinnas Vabaduse väljakul, mil mõlemad päevad läksid väga edukalt ja koguti 90 liitrit verd.

«Kahe päevaga külastas meid kokku 255 inimest, kellest 199 inimesel lõppes külaskäik eduka vereloovutusega. Doonorite sõbraliku perega liitus 49 esmadoonorit ning kogusime ligi 90 liitrit hinnalist verd. Loodame, et puhkuste perioodi ning koolivaheaja lõpus on kõik pealinna naasnud ning doonorina head teha soovivaid linlasi on veelgi rohkem,» rääkis doonoritelkide projekti ellukutsuja Ülo Lomp.

Verekeskuse tiim juuni doonoritelkides Vabaduse väljakul
Verekeskuse tiim juuni doonoritelkides Vabaduse väljakul Foto: PERHi verekeskus

PetCity loomakliinikust on lubanud ka sel korral tulla tutvustama lemmikloomade doonorlust ning jagama infot koerte ja kasside veregruppidest.

Pidulikku meeleolu loovad 29. augustil kl 11:15-12:00 Politsei- ja Piirivalveorkester ning 30. augustil kl 10:15-11:00 Kaitseväe orkester.

Kes sobib doonoriks?

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kilogrammi kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas.

Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva. Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul.

Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 18 000 patsiendile aastas.

Doonoritelgid jõuavad tänavu veel 5. ja 6. septembril Pärnusse ning telgituur lõpeb 13. ja 14. septembril Tartus.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles