K, 28.10.2020

Saun aitab eemal hoida tõsised tõved

Saun mõjub hästi vererõhule, kopsudele ja nahale.

FOTO: Shutterstock

Soome meestega tehtud uuring näitas, et mida rohkem saunas käia, seda väiksem on haigestumine kopsuhaigustesse ning tugevam üleüldine tervis. 

Vähemalt kaks korda nädalas saunas higistamine võib ohtlike põletike nagu kopsupõletiku riski poole võrra vähendada. Mehed, kes nautisid regulaarselt saunaskäiku, said 30 protsenti väiksema tõenäosusega eluohtliku haiguse, vahendab Telegraph. 

Neli korda nädalas või rohkem vähendas riski isegi rohkem, peaaegu 40 protsenti. Saunas käimine kahandas ka astmasse haigestumist ja muude kopsuvaevuste riski.

Teine hiljutine uuring leidis, et saun alandab vererõhku ja vähendab südamehaiguse riski. Eelmisel aastal leidsid teadlased aga, et regulaarne saunas käimine võib isegi dementsuseriski madaldada.

Rahvameditsiinis kergendab saun liigese- ja peavalusid ning leevendab nahahaigusi nagu psoriaas ja ekseem.  

Bristoli ja Ida-Soome ülikooli uurijad analüüsisid 1935 meest vanuses 42–61 ja jälgisid nende tervist üle veerandsaja aasta.

Teadlased dokumenteerisid kui tihti iga mees saunas käis ning kui paljud määrati haiglaravile astmahoogude, kopsupõletiku, või kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega, mis on tõsine, enamasti suitsetamisest põhjustatud kopsuhaigus.

Need, kes käisid saunas kaks või kolm korda nädalas jäid haigeks 27 protsenti vähem kui need, kes käisid saunas harva või üldse mitte.

Saunafännid, kes käisid higistamas neli või rohkem kordi nädalas, said 41 protsenti väiksema tõenäosusega kopsupõletiku. Teadlased ei ole kindlad, miks saunal respiratoorsetele haigustele nii suur mõju on, kuid teooria järgi kergendab see hingamisteede takistusi. 

Siiski soovitavad arstid kõrgeid temperatuure vältida neil, kes on hiljuti südameinfarkti läbipõdenud või neil, kel on soodumus madalaks vererõhuks.