L, 24.10.2020

Traumaatilised kogemused võivad naiste südamele mõjuda hiljem

Traumaatilised kogemused võivad südamele stressi põhjustada ka mitmeid aastaid hiljem.

FOTO: Arne Trautmann / PantherMedia / Scanpix

Uuringus leiti, et mida rohkem traumaatilisi kogemusi olid naised elu jooksul läbi elanud, seda suurem risk oli neil haigestuda südamehaigusesse. 

Traumaatilised sündmused mõjuvad südamele raskelt ja seda eriti naistele, kes on teinud läbi menopausi. Südamehaigus on naiste seas kõige levinum surmapõhjus, vahendab The Health Site. 

Siiani on stressirikaste kogemuste mõju veresoonkonnale ja südamehaiguste esinemisele vähe uuritud. Veelgi vähem uurimusi on keskendunud sellele seosele menopausi ajal, kui südamehaiguse risk suureneb. Uuringus osales 272 mittesuitsetavat naist, kelle seas oli neid, kes polnud veel menopausini jõudnud ja neid, kes olid selle läbinud. Analüüsiti, kas rohkem traumaatilisi kogemusi elu jooksul pani neid suuremasse riski saada südamehaigus. Traumaatilised kogemused olid näiteks seksuaalne ahistamine, lapse surm, autoõnnetuses või looduskatastroofis osalemine, kallaletungi või röövi ohvriks sattumine.  

Uurijad rõhutavad psühholoogiliste faktorite, nagu trauma kogemise mõju südamehaiguste tekkimises ja seda just keskealistel naistel. Seetõttu pakuvad uuringu tegijad välja, et arstid peaksid patsiendiga arutama rohkem kui pelgalt füüsilise tervise muresid.