TAI statistika: tervishoiukulud kasvavad kiiremini kui SKP (2)

Paula Rõuk
, Terviseportaali reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tervishoiukulud kasvavad.
Tervishoiukulud kasvavad. Illustratsioon: Ronalds Stikans/ Panther Media / Scanpix

Eesti tervishoiukulud olid 2016. aastal 1,41 miljonit eurot. Võrreldes eelmise aastaga oli kasv 7 protsenti, sealhulgas suurenesid avaliku sektori kulud 7 protsenti ja leibkondade kulud 6 protsenti.

Tervishoiukulude osatähtsus sisemajanduse koguproduktist ulatus 2016. aastal 6,7 protsendini, aasta varem oli osatähtsus 6,5 protsenti. Alates aastast 2012 on tervishoiukulude kasv olnud SKP kasvust kiirem, selgub Tervise Arengu Instituudi (TAI) tervisestatistika ja –uuringute andmebaasis täna avaldatud andmetest.

Kiirem kulude tõus jätkus päevaravis (13 protsenti) ja õendusabis (11 protsenti). Ambulatoorses ravis oli tõus 7 protsenti, kuid nii haiglaravi kui ka taastusravi kulud suurenesid vaid 2 protsenti. Tervishoiu tugiteenustes (nagu uuringud ja kiirabi) oli suurenemine 9 protsenti. Ravimite ja meditsiinitoodete kulutuste suurenemist 11 protsendi võrra mõjutas kõige rohkem Eesti Haigekassa hüvitatavate retseptiravimite kulude tõus. See oli seotud C-hepatiidi uue põlvkonna ravimi lisamisega töielikult kompenseeritavate hulka aastast 2016.

Ka meditsiiniliste mittekestvuskaupade kasutamist on suurendanud Eesti Haigekassa loetellu lisatud (nahahooldus)tooted ja suurendatud hüvitatavad kogused. Meditsiiniliste kestvuskaupade kulutuste üldise 4 protsendi tõusu juures oli oluline suurenemine kuulmisaparaatide kuludes, kuna Sotsiaalministeerium eraldas lisaraha järjekordade vähendamiseks.

Leibkondade omaosalus tervishoiukuludes oli 2016. aastal 22,6 protsenti. See on sama palju kui aastatel 2013–2015. Õendusabiteenuste osatähtsus leibkonna kuludes kasvas, eelkõige just statsionaarses õendusabis, mille kulud moodustasid 2016. aastal 8,6 protsenti ja aasta varem 7,9 protsenti. Kahe suurima rühma, ravimikulutuste ja aktiivravi teenuste kulude, mis hõlmavad vastavalt 38 protsenti ja 42 protsenti leibkondade tervishoiukuludest, osatähtsus on vähenenud, kuid on suurenenud meditsiiniliste kestvuskaupade osa.

Kommentaarid (2)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles