Munasarjavähi sümptom, millele paljud tähelepanu ei pööra

FOTO: panthermedia.net / Piotr Marcinski / scanpix

Kui kõhuvalu ehk ei peeta nii eriskummaliseks munasarjavähi sümptomiks, siis suurenenud urineerimisvajadus peaks tähelepanelikumaks tegema, ent naised ei pruugi ka seda sümptomit tõsisena võtta.

Brittide heategevusfondi «Target Ovarian Cancer» (Avasta munasarjavähk – toim) küsitlusest selgub, et vaid üks protsent naisi oskab sagenenud urineerimisvajadust seostada munasarjavähiga, vahendab Independent.

Lisaks sellele näitas tuhande naise seas tehtud küsitlus, et sageli võivad nad ignoreerida ka teisi munasarjavähi sagedasi sümptomeid nagu kõhuvalu ja puhitustunne.

Vaid viiendik tuhandest vastanud naisest väitis, et pidas puhitust munasarjavähi sümptomiks. Kui nimetatud sümptomeid tekib aga sageli, näiteks üle kümne korra kuus, tuleks kiiremas korras pöörduda oma günekoloogi poole.

Fond loodab naiste seas teadlikkust kasvatada, et nad oskaksid selle haiguse kahtlusega varem arsti poole pöörduda. Kuna munasarjavähi sümptomid on üsna üldised ning neid võib segamini ajada näiteks seedehäiretega, jõuavad paljud naised arsti juurde pigem hilja kui õigel ajal.

Kuigi sagenenud tualetiskäimine on sümptom, mida tuleks kontrollida, siis ei pea sellest ka kohe paanikasse sattuma. 2009. aastal tehti uuring, kus osales tuhat naist, kellest kõik käisid sagedasti WCs. Munasarjavähk esines neist vaid paaril naisel. Küll aga ei saa salata tõsiasja, et munasarjavähk on naistel üks enimesinevaid vähivorme ning enda tervise regulaarne kontrollimine selle välistamiseks ei jookse kuidagi mööda külgi maha.