Loomadelt saadud tõved võivad simuleerida viirushaiguseid

Kassidelt ja koertelt inimestele kanduvad haigused on kõige sagedamini parasiithaigused.

FOTO: Dmitriy Shironosov/Pathermedia/Scanpix

Perearst Karmen Jolleri sõnul on antropozoonooside ehk loomadelt inimestele kanduvate haiguste diagnoosimine nii arsti kui ka apteekri jaoks keeruline, sest haigustunnused on tihtipeale sarnased viirusinfektsioonidega.

Perearst Karmen Joller selgitas portaalis Kliinik, et kõikide zoonooside diagnoosimine on küllaltki keeruline, sest nende haigustunnused on väga ebamäärased. Näiteks võivad need sageli simuleerida viirusinfektsioone (lihasvalu, palavik, lümfisõlmede suurenemine, väsimus) või seedetrakti haiguseid (kõhulahtisus).

Perearst märkis, et üldiselt apteekide käsimüügis zoonooside vastu ravimeid ei ole. «Kõik loomadelt saadud haigused on sellised, millega apteekril ei olegi väga palju midagi teha,» lisas Joller. «Võib öelda, et kui on mingi haigus, mis normaalselt ei parane, siis peaks inimene pöörduma perearsti või nakkusarsti juurde.»

Levinuimad on parasiithaigused

«Kassidelt ja koertelt inimestele kanduvad haigused on kõige sagedamini parasiithaigused, näiteks solkmed, mis võivad nõrga immuunsüsteemiga inimestel minna ka ajju või silma,» ütles Joller. Ta tõi välja, et tavapärane lemmikloomadelt saadav parasiit on ka puuk, kes levib lemmiklooma karvadelt inimesele.

Sooleinfektsioon võib väikelastele ohtlik olla

Bakteritest saadakse loomadelt kõige sagedamini kampülobakter, mis põhjustab enamasti sooleinfektsioone. «Tavaliselt möödub niisugune infektsioon kiiresti, aga väikelastele võib see olla väga ohtlik, kuna võib tekitada sepsise,» märkis Joller.

Kui tavaliselt saadakse loomadelt pärinevad haigused kas looma karvade või väljaheitega kokkupuutel, siis lindude ja roomajate puhul on sagedasimad sissehingatavad haigustekitajad. Nii võivad näiteks hingamisteede haigusi põhjustada lindudelt levivad krüptokokk-seened. 

Salmonelloos 

Salmonelloosi võib aga saada roomajatelt nii nende naha katsumisel kui ka väljaheitega kokkupuutel. «Väikesele lapsele võib salmonelloos saada saatuslikuks, seetõttu ei soovitata väikeste lastega peredel roomajaid pidada,» märkis Joller.

Marutaudil on salakaval peiteaeg

Viirustest on kõige kuulsam marutaud, mille vastu loomi vaktsineeritakse. «Marutaudi peiteaeg on kümme päeva, seejärel tekivad sümptomid,» kirjeldas Joller. «Kui sümptomid on juba tekkinud, siis on raviks liiga hilja. Seega on marutaudi puhul väga oluline kiiresti reageerida: kui inimene nakatub, tuleb kohe teha vaktsiinikuur. Kui seda ei tehta, siis 99-protsendilise tõenäosusega inimene sureb.»

Kassihaigus on eriti ohtlik rasedatele

«Kasside puhul tuleb rääkida ka toksoplasmoosist, mis võib katkestada raseduse või kui rasedus ei katke, siis võib see kahjustada vastsündinu nägemist,» ütles Joller. «Toksoplasmoos levib kassi väljaheidetega, mistõttu rase naine ei tohiks mingil juhul kassi liivakasti koristada.»

Kassihaigus ei näe välja mitte nagu laik, vaid nagu rõngas:  keskelt on see hele, ümberringi on nahapinnast kõrgem punetav lööve, mis õrnalt sügeleb ja natukene ketendab. Kui lööve on peanahal, siis kukuvad sealt juuksed ühe laiguna ära. 

«Apteegist saab seenevastast kreemi,» õpetas Joller. «See peaks mõjuma paari päeva jooksul. Kui paari päevaga lööve paremaks ei lähe, tuleks siiski arsti poole pöörduda.»

Loe loomadel saadud haiguste kohta rohkem portaalist Kliinik