Uuest aastast muutub põhjalikult hambaproteeside hüvitamise kord

Maxilla hambaravi, proteesid.

FOTO: Liis Treimann / Postimees

Tulevast aastast saab haigekassa partneritelt soetada sarnases hinnaklassis proteese ning enam ei pea esitama haigekassale eraldi taotlust proteesihüvitise saamiseks.

«Kokku lepitud hinnakiri tähendab seda, et kõikide partnerite juures üle Eesti on proteesid sarnases hinnaklassis,» selgitas haigekassa esmatasandi talituse juht Külli Friedemann. Tema sõnul aitab see tagada, et igas piirkonnas saaksid inimesed endale haigekassa toel lubada vähemalt esmavajalikud proteesid suu tervise parandamiseks.

Alates 1. jaanuarist 2018 muutub proteeside hüvitamise kord ning soodustust saab kasutada hambaarstide juures, kes on sõlminud haigekassaga lepingu. Seega tasub uueks aastaks hambaarstiaega kinni pannes arstilt üle küsida, kas tal on haigekassaga leping või plaanib ta sõlmida lepingu, mis annab õiguse proteeside eest hüvitist saada.

Friedemann lisas, et ükski kehtiv hüvitise summa või jääk ei lähe inimese jaoks kaduma. «Kui inimesel on 2017. aasta lõpus proteeside jaoks kehtiv hüvitise jääk näiteks 120 eurot, saab ta seda alates 2018. aasta algusest ikka kasutada, lihtsalt haigekassa lepingupartnerite juures.»

Alates jaanuarist arvestatakse soodustuse summa alati kohe maha hambaarsti juures maksmise hetkel. Enam ei pea hüvitise saamiseks tagantjärele esitama haigekassale eraldi taotlust, sest kogu arveldus hakkab toimuma otse proteesitegija ja haigekassa vahel.

Inimestel, kellele kehtis tänase korra järgi proteesihüvitis, on oluline teada, et kuni 31. detsembrini 2017 saadud proteesiteenuste arveid saab avalduse alusel haigekassale esitada kuni 31. jaanuarini 2018.

Proteeside hüvitis on kolmeks aastaks 260 eurot. Hüvitist on õigus saada ravikindlustatud töövõimetuspensionäridel, vanaduspensionäridel, osalise või puuduva töövõimega inimestel ning üle 63-aastastel ravikindlustatud eakatel.

Hüvitise summast kasutamata jäänud osa järgmisse kolmeaastasesse perioodi edasi ei kandu. Kui kindlustatu ei tea täpselt, kui kaua eelmiste proteeside valmistamisest möödas on, soovitab haigekassa seda täpsustada proteeside valmistajaga või uurida haigekassast enne hambaarsti juurde minemist.

Seda saab kontrollida ka riigiportaalist www.eesti.ee «Hambaravi- ja proteesiteenuste info» kaudu või saates allkirjastatud küsimuse haigekassasse postiga, e-postiga või külastades klienditeenindusi.

Lisainfot hambaravi ja proteesihüvitise kohta leiab haigekassa kodulehelt.