Tasub teada: kuidas teha kindlaks, et kraadiklaasi näit on täiesti õige

Kraadiklaas.

FOTO: Toomas Huik

Terviseamet meenutab, et kodused kraadiklaasid vajavad aeg-ajalt kontrolli ja vajadusel väljavahetamist. Kontrollida tasuks kraadiklaasi enne haigestumist, sest see aitab hoiduda võimalikest valenäitudest tõsise haigestumise ajal.

Kõige levinumaks kaebuseks kraadiklaaside puhul on tegelikkusest madalam temperatuurinäit, teatas amet. Üksikutel juhtudel kaevatakse ka selle üle, et termomeeter näitab tegelikkusest kõrgemat temperatuuri.

Millest termomeetri kontrollimisel alustada?

Esmalt tee kindlaks, mis tüüpi termomeeter kodus on. Võimalusi on laias laastus kolm: kõige levinumad on patareidega töötavad kontakttermomeetrid, mis kuvavad näidu ekraanile, kallimad on kontaktivabad ehk infrapunatermomeetrid, ja kolmas kategooria on klaasist metallisulamiga termomeetrid, mida kasutatakse peaasjalikult haiglates.

Seejärel tutvu termomeetri kasutusjuhendiga, sest õige mõõtmistulemuse saad vaid siis, kui kasutad seda nii, nagu tootja on ette näinud. Kui kasutusjuhendit alles ei ole, siis pärast 2014. aastat müügile tulnud kraadiklaaside kasutusjuhendi leiab ka terviseameti meditsiiniseadmete veebilehelt.

Enne kontakttermomeetri kasutamist veendu, et mõõdiku patareid on töökorras ja õigesti paigaldatud. Tühjenenud patareid on üheks levinuimaks valenäidu põhjustajaks.

Tasub ka arvestada, et vahetult pärast kuumas või külmas keskkonnas viibimist võib üle kuumenenud või maha jahtunud nahk mõjutada temperatuuri näitu. Seega alusta temperatuuri mõõtmist alles siis, kui oled vähemalt 30 minutit olnud toatemperatuuril.

Termomeetri kontrollimisel lähtu kindlasti enesetundest. Mõõda temperatuuri hea enesetundega. Korda tegevust – see võimaldab aru saada, kas oled termomeetri kasutusjuhendist õigesti aru saanud ja termomeeter on töökorras. Tavalise kasutustihedusega kraadiklaasid tuleks välja vahetada iga kahe aasta järel.

Kui juhtub, et ostetud termomeeter on defektne, võta ühendust kohaga, kust selle ostsid. Kui probleem ei leia lahendust või termomeeter näitab valenäite hoolimata sellest, et olete seda kasutanud vastavalt kasutusjuhendile, siis võib pöörduda ka terviseameti meditsiiniseadmete osakonna poole meiliaadressil mso@terviseamet.ee.