Apteeker hoiatab: suur kogus gripiteed teeb rohkem kahju kui kasu

FOTO: panthermedia.net / Arne Trautmann

Igaüks, kes on grippi põdenud, teab, et haigusega on enesetunne väga kehv. Gripiviirusele antibiootikumid ei mõju ja seega on oluline jagu saada halvast enesetundest teisiti.

Mistahes ülemiste hingamisteede viirushaigus tuleks kodus rahulikult läbi põdeda, sest haigena peab laskma organismil lihtsalt palju puhata, et see saaks jõudu haigusega võitlemiseks, soovitas BENU Papiniidu apteegi proviisor Margot Lehari.

«Kindlasti tuleb püsida kodus, olla rahulikult kuni palavik langeb ja haigusnähtused kaovad. Ringi liikudes nakatame teisi inimesi ja ka meil endal võivad püstijalu põdemisest tekkida tõsised tüsistused,» lisas ta.

Ravi tuleb alustada kohe. Lehari sõnul on vajalik regulaarne kätepesu antiseptikuga. «Tuleb ka juua palju vett või teed, sest palavikuga kaotab inimene vedelikku, ühtlasi aitab vedeliku tarbimine organismi puhastada. Leevenduseks sobivad erinevad kuumad joogid. Gripitees sisalduv paratsetamool vähendab valu ja palavikku, pseudoefedriin teeb nina lahti, enesetunne paraneb, aga kindlasti tuleb järgida maksimaalset päevast kogust - seda jooki ei tohi juua iga paari tunni tagant,» hoiatas proviisor.

Liiga suures koguses gripitee joomisega võib organismile kasu asemel hoopis kahju teha. Peab jälgima, et eri raviminimede taga ei peituks üks ja sama toimeaine. Lehari soovitab gripiteed ostes apteekriga nõu pidada, sest mõned teed on köha, teised kurguvalu vastu.

Kui grippi korralikult välja ei ravi, siis võivad tekkida tüsistused, millest kergemalt pääseb põskkoopapõletikuga ja raskemal juhul tekib kopsupõletik.

Meelespea: kuidas ennetada grippi?

  • ​​Viirushaigusi aitab väga hästi ennetada kätepesu. Kindlasti peaks käsi pesema enne söömist ja ka pärast aevastamist.
  • Köhimiseks on kõige parem kasutada ühekordseid salvrätte, mis seejärel ära visata. Kui köhida või aevastada peopesasse, siis satuvad viiruse osakesed ukselinkidele, telefonidele, arvuti klaviatuuridele ja muudele esemetele, mida teisedki inimesed kasutavad.
  • Kui tunned, et energiat napib või haigused kimbutavad sageli, siis tasub uurida, ega organismil pole puudu mõnest ainest. Nõu võib pidada ka apteekriga.
  • Organismi aitab tugevdada mitmekülgne toitumine ja liikumine värskes õhus.
  • Pane perearsti juurde aeg kinni ja lase end gripi vastu vaktsineerida.