Eesti Vähiliit: peaaegu iga emakakaelavähi juht oleks ennetatav

Emakakaela raske astme düsplaasia.

FOTO: SILLE ANNUK/PM/SCANPIX BALTICS

Vähi sõeluuringutega saab pahaloomulisi kasvajaid avastada varakult, kasutada tõhusaid ja tervist säästvaid ravimeetodeid ning pikendada tervena elatud elu. 

Kuivõrd vaktsiin ei anna täielikku kaitset, peavad ka vaktsineeritud naised uuringutel regulaarselt osalema. Emakakaelavähk on algul kaebusteta, seetõttu tulebki naistel käia tegemas PAP-testi. 

Sõeluuringutele kutsutakse 30–55-aastased ravikindlustatud naised iga viie aasta järel. 2018. aastal kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule ravikindlustatud naisi sünniaastatega 1988, 1983, 1978, 1973, 1968 ja 1963. Uuringul osalemiseks ei pea kutse saamist ära ootama, uuringule võib registreeruda juba täna. Sõeluuringus osalemiseks tuleb helistada teile sobivasse teenust osutavasse tervishoiuasutusse, kus kontrollitakse sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. 

Naistearstid soovitavad emakakaelavähi ennetamiseks ja varaseks avastamiseks:

  • regulaarset kontrolli naistearsti, perearsti või ämmaemanda juures
  • emakakaelavähi sõeluuringul osalemist (vajalik ka juhul kui naine on HPV vastu vaktsineeritud)
  • HPV kui peamise emakakaelavähi riskiteguri vastane vaktsineerimist enne suguelu algust.

Kui keegi naistest peaks kahtlema, kas sõeluuringule minna või mitte, siis peaks teadma, et vähi sõeluuringutega saab pahaloomulisi kasvajaid avastada varakult, kasutada tõhusaid ja tervist säästvaid ravimeetodeid ning pikendada tervena elatud elu. Sõeluuringute kohta on võimalik küsida infot perearstilt või vaadata haigekassa kodulehelt

Ka haigekassa lepingupartnerite kontaktid emakakaelavähi sõeluuringu teenuse leiab haigekassa kodulehelt. Uuringule minnes tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument, kehtiva ravikindlustuse korral tasub uuringu eest haigekassa.

Alates sellest aastast saavad end tasuta vaktsineerida HPV vastu kõik 12- kuni 14-aastased tütarlapsed. Tütarlaste vaktsineerimine toimub koolis. Koolitervishoiuteenuse osutaja teavitab lapsevanemat ning küsib selleks nõusolekut vähemalt üks nädal enne plaanitavat vaktsineerimist.

Fakte emakakaelavähi kohta:

  • Igal aastal haigestub üle kogu maailma emakaelavähki umbes 500 000 naist, 250 000 sureb sellesse.
  • Euroopas haigestub emakakaelavähki 60 000 ja sureb 30 000 naist aastas, emakaelavähiga elavaid naisi on Euroopas üle 175 000.
  • Peaaegu iga emakakaelavähi juht oleks ennetatav täiskasvanud naiste sõeluuringutega ja neidude HPV-vastase vaktsineerimisega.