23-aastasele mehele andis tõvest märku väljakannatamatu valu

Uroloog Margus Krabi demonstreerib operatsioonitoas erinevaid instrumente, mida neerukivi eemaldamise operatsioonil vaja läheb.

FOTO: Konstantin Sednev/Eesti meedia / Scanpix Baltics

Eestlastel põhjustavad neerukivisid peamiselt ainevahetushäired ja ühekülgne toitumine, liigne liha ja sool ning vähene vedeliku tarbimine. Neerukivid võivad kehas püsida aastaid, ilma et need endast märku annaks.

Tellijale Tellijale

Neerukivitõbi andis märku kivide liikumisega ja tugeva valuga, mis viis noore mehe kohe traumapunkti. «Sellist valu pole ma veel tundnud. Traumapunktis pandi mind kohe tilgutite ja valuvaigistit alla,» rääkis ta. Kuna kõik märgid viitasid neerukividele, tehti mehele kohe magnetuuring ja ultraheli ning leiti kusejuhast 49 millimeetrised kivid. 

Meie vees või kliimas selliseid tegureid ei ole, mis massiliselt neerukivisid põhjustaks. Krabi rääkis, et kõige sagedasem põhjus Eestis neerukivitõveks on toitumuslikud häired, näiteks liigne kaltsiumsoolade ladestumine, mis tuleb kas ainevahetuse eripärast või siis vähesest vedelikutarbimisest. Tihti on neerukivide põhjuseks ka liigne loomse valgu tarvitamine, ülekaal või vähe tsitruselisi toidus, mis soolasid lahustavad.