Nägemise kaotanud patsiendid said tänu revolutsioonilise operatsioonile taas lugeda

Nägemise kontrollimise vahendid.

FOTO: Arvo Meeks/ Scanpix

Kaks nägemiskaotusega patsienti suudavad nüüd tänu tüvirakkude silma siirdamisele jälle tekste lugeda. 

Nii 86-aastasel mehel kui 60-aastasel naisel diagnoositi väga levinud nägemiskaotust põhjustav seisund, maakula (kollatähni) degeneratsioon (ADM), kirjutab Telegraph.

AMD mõjutab Suurbritannias enam kui 600 000 inimest. See seisund tekib, kui võrkkesta keskel asuvad spetsiaalsed valgustundlikus rakud saavad kahjustada. Praeguseni olid ainsad ravimid süstid või laseroperatsioon, mis mõlemad aeglustavad maakulat kahjustavate veresoonte kasvu, kuid need suudavad vaid osaliselt nägemist taasatada ja ei pruugi kõiki aidata. 

Londoni Ülikooli kolledži ja Moorfieldsi silmahaigla teadlased näitasid aga nüüd, et nägemist saab taastada, kasutades tüverakke, mis täiendavad kahjustunud ala. Kahetunnise operatsiooni ajal sisestasid spetsialistid tüvirakkude kogumi patsiendi võrkkesta alla. Seejärel jälgiti patsienti aasta jooksul. Mõlemad patsiendid ei saanud enne operatsiooni üldse lugeda, pärast seda said nad aga lugeda 80 sõna minutis, kasutades tavalisi lugemisprille. 

86-aastane mees, kes operatsioonil osales, oli Douglas Waters. Tal arenes AMD 2015. aasta juulis. «Mul oli raske asju selgelt näha, isegi lähedalt,» rääkis mees. Pärast operatsiooni saab mees enda sõnul ajalehte lugeda ja aidata abikaasat aiatöödel. «See on suurepärane, mida meeskond tegi, ma tunnen end nii õnnelikuna, et sain oma nägemise tagasi,» lausus ta. 

Esimesena sellisel operatsioonil käinud Douglas Waters.

FOTO: Kuvatõmmis

Ekspertide sõnul annab see operatsioon ADM haigetele lootust. Professor Lyndon da Cruz, nõustaja oftalmoloog Moorfieldsi silmahaiglast ütles, et mõlemal patsiendil oli väga raske ADM vorm ning paranenud nägemine tõstan palju nende elukvaliteeti.

Uuring avaldati ajakirjas Nature Biotechnology.