L, 19.09.2020

Uus aidsi ravimeetod andis makaakidel tulemusi

FOTO: Corbis / Scanpix

Immuunsüsteemi stimuleerival antikehal baseeruv ravimeetod osutus efektiivseks HI-viirusele väga sarnase ahvide immuunpuudulikkusviiruse vastu.Meetodi arendajad peavad juba läbirääkimisi kliiniliste katsetuste alustamiseks, mis võivad alata kõige varem järgmisel aastal, vahendab SA Eesti Geenikeskus.

Teadlased on kindlaks teinud mitmed moodused, mille abil kroonilisi nakkusi tekitavad viirused nagu HIV ja C-hepatiit immuunsüsteemi kaitsevõimet maha suruvad.

Üks selline süsteem toimib PD-1-nimelise valgu kaasabil, mille tase immuunsüsteemi T-rakkudes tõuseb oluliselt kroonilise HIV-nakkuse korral. Kõrge PD-1 tasemega rakud kaotavad aga mingi tundmatu mehhanismi kaudu oma võitlusvõime.

Varem on PD-1 pidurdavat mõju suudetud antikehadega blokeerida teatud kroonilise viirusinfektsiooniga hiirtel, nüüd näidati ajakirjas Nature avaldatud uurimuse raames selle antikeha ravitoimet SIV-iga makaakidel.

Antikeha toimet katsetati nii nakkuse varases (10 nädalat) kui hilises faasis (90 nädalat). Mõlemal juhul stimuleeris ravim efektiivselt nii rakulist kui antikehade kaudu toimivat immuunsust ning vähendas viiruskoormust veres.

Skeptikud hoiatavad võimalike raskete kõrvaltoimete eest inimeste puhul - eeskätt kardetakse T-rakkude üleaktiveerimist ning pöördumist kehavalkude vastu. Senised loomkatsed aga muretsemiseks otsest põhjust ei anna.