K, 25.11.2020

Viis harjutust, mis aitavad leevendada koormavat kaelavalu

Vähene liikumine võib tekitada kaelavalusid.

FOTO: Andriy Popov / PantherMedia / Andriy Popov

Paljud on kogenud kurnavat kaelavalu, mis võib laieneda ka õlgadele ja raskendada liikumist ning igapäevaelu.

Kaelavalu tekkel võib olla mitmeid põhjuseid nagu näiteks halb rüht, lülisambamuutused, stress ja rutiinseid liigutusi nõudev töö, vahendab portaal Runtastic. Probleemid võivad tekkida ka nõrgenenud immuunsusest, näiteks peale külmetushaigust ning venitatud lihastest, mis on tekkinud mõne õnnetustest või vigastustes tagajärjel.

Üheks oluliseks kaelavalu tekkepõhjuseks on vähene liikumine. Näiteks kui istutakse terve päeva tööl ning kodus lesitakse diivanil ja vaadatakse terve õhtu telekat, siis paratamatult tekivad valud, kuna inimese keha on loodud liikuma, mitte paigal istuma.

Kui on tekkinud kaelavalud, siis järgnevad harjutused pakuvad leevendust.

  1. Ülaselja valu leevendamiseks lama selili, pane massaažirull selja alla abaluude kõrgusele. Tõsta puusad maast nii, et puusad, selg ja kael oleksid ühel joonel. Käed pane pea alla. Liigu aeglaselt edasi ja tagasi rulli peal. Kui massaažirulli ei ole, võib kasutada kas tennise- või golfipalli. Väikeste pallidega saad hästi masseerida valulikke kohti. Kui mõni koht teeb eriti haiget, siis oleks hea seda 20-40 sekundit masseerida.
  2. Seisa vastu seina nii, et selgroog ja käed on vastu seina ning hoia selga ja käsi terve harjutusteseeria jooksul vastu seina. Nüüd hakka kätega erinevaid tähekujutisi tegema. Näiteks kõverda käed küünarnukkidest, tõsta käelabad rinna kõrgusele ja tee kätega W-täht. Tõsta sirged käed oma õlgade kõrgusele, et saada T-täht. Kõverda käed küünarnukkidest ja tõsta käelabad üles ning saad U-tähe. Kui tõstad käed diagonaalselt üles, tekitad V-tähe ja kui käed tõsta otse üles, saad I-tähe. Tee neid harjutusi mitu korda järjest.
  3. Lama kõhuli, kõverda käed küünarnukkidest ning hoia neid enda kõrval, tõsta samal ajal pea ja jalad maast kõrgemale. Nüüd tee samu liigutusi oma kätega nagu eelmises punktis, ainult selle vahega, et sa lamad terve seeria vältel maas kõhuli.
  4. Istu toolile ja pane massažirull enda jalgade vahele. Hoia selga sirgelt ning pane käed pea taha nii, et küünarnukid on väljapoole. Suru rulli oma reitega ja stabiliseeri puusad. Nüüd keera oma pea ja rindkere paremale ning sellest positsioonist kalluta ennast natuke tahapoole. Korda seda harjutust mõned korrad, nii vasaku kui parema poolega.
  5. Ole neljakäpukil maas. Pane käed õlgade laiuselt maha ja kõverda natuke küünarnukke. Põlved hoia puusade laiuselt ja keha hoia paralleelselt põrandaga. Pane üks käsi pea taha. Tõsta kõverdatud küünarnukk üles ja ava oma rindkere, seejärel keera küünarnukk selle käe juurde, mis on põrandal. Korda seda harjutust mõlema poolega mitu korda.