Põhjus, miks seksipeavalu kiusab ka mehi

Seksipeavalu kogevad sagedamini mehed.

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Seksipeavalud pole pipardest naiste ja meeste väljamõeldis, vaid reaalne terviseprobleem, mis võib tabada igas eas. Seksipeavalusid kutsub esile seksuaalne aktiivsus – eriti orgasm.

Võid täheldada peas ja kaelas tuima valu, mis muutub seda tugevamaks, mida rohkem kasvab seksuaalne erutus, vahendab Mayo kliiniku koduleht. Kõige sagedamini võid kogeda äkilist tugevat peavalu, mis algab vahetult enne orgasmi või selle kestel. Seksipeavalud kestavad tavaliselt mõne minuti. Mõnel juhul võib see aga tunda anda veel tunde või isegi mitu päeva jutti.

Paljud inimesed kogevad seksipeavalusid teatud perioodil ning siis ei pruugi need endast märku anda jälle aastaid. Umbes pooled seksipeavaludega kimpus olevatest inimestest kogeb neid kuue kuu vältel. Mõnikord jääb aga ehmatav seksipeavalu elus ainsaks.

Tavaliselt pole seksipeavalud midagi, mille pärast muretseda, aga mõnel juhul võib põhjuseks olla tõsisem probleem, näiteks veresoonte kahjustumine ajus või kaelas. Ei saa ka välistada, et tegu on insuldi või mõnest muust südame-veresoonkonna haigusest põhjustunud sümptomiga. Seksipeavalu võivad ka esile kutsuda hormonaalsed rasestumisvastased vahendid.

Asi on tõsine, kui seksipeavaluga kaasneb veel teadvuse kaotus, oksendamine, kange kael või neuroloogilised häired ja ülitugev valu, mis kestab rohkem kui ööpäeva.

Mehed kogevad rohkem seksipeavalusid kui naised, ning risk on kõrgem ka sagedasti migreeni põdevatel inimestel.