L, 24.10.2020

Selle aine puudus võib muuta öösel jalad rahutuks ja rikkuda une

Rauapuuduse tagajärjel võib tekkida rahutute jalgade sündroom.

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Rahutute jalgade sündroom on üsna levinud neuroloogiline unehäire, mille põdejad ei saa tavaliselt tohutu keha valdava ebamugavustune tõttu piisavalt magada.

Rahututel jalgade sündroomi puhul valdab inimest lakkamatu vajadus jalgu või ka käsi liigutada, sest nendes on võimust võtnud väga ebamugav tunne, vahendab ajakiri SleepEducation. Justkui jäsemetes põletaks, sügeleks, pulseeriks või isegi roomaks midagi ringi. Sümptomid on eriti tuntavad öösiti või niisama paigal olles. Liikudes võib ebamugav tunne üle minna.

Rahutute jalgade sündroomil võib olla erinevaid põhjuseid, aga üks sagedane on rauapuudus. Madal raua tase veres võib põhjustada probleemi ajurakkude omavahelises kommunikatsioonis, pidurdades nende võimet üksteisele infot edastada.

Sündroomi võib esile kutsuda ka diabeet, mis kahjustab veresooni ja närve, ning selle tagajärjel on mõjutatud ka jalalihased. Õige diabeediravi võib ennetada või leevendada rahutute jalgade sündroomi.

Samuti esineb sündroomi tihti raseduse ajal – see möödub pärast sünnitust tavaliselt kuu aja jooksul.

Rahutute jalgade sündroomi võivad esile kutsuda ka paljud ravimid, näiteks osad allergiarohud, antidepressandid ja iiveldusvastased medikamendid.