Sisuturundus

Apteekides saab geeniproove anda aasta lõpuni

FOTO: Unsplash, Louis Reed

Kuna geenivaramu geeniproovide kogumise pilootprojekt apteekides osutus väga edukaks ja praeguseks on apteekides kogutud juba üle 6000 geeniproovi, saab geeniproove anda apteekides veel kuni aasta lõpuni. 

«Meil on selle üle ainult hea meel, et saame kaasa aidata sellisele olulisele initsiatiivile ning anda hoogu personaalmeditsiini arendamisele Eestis. Projekt on tõestanud, et apteegid on inimesele väga mugavad ja hästi ligipääsetavad kohad, sest paiknevad tihti suure külastatavusega kaubanduskeskustes, kus on hea oma muude toimetuste kõrvalt ka apteegist läbi lipsata. Seetõttu otsustasime proovide kogumist apteekides jätkata kuni aasta lõpuni. Samuti lisasime apteeke, kus saab geenidoonoriks hakata,» rääkis Apotheka esindaja Mari Krass BNS-ile.

Geeniproovi saab anda Viimsi Keskuse apteegis, Tartu Kaubamaja apteegis ja Tartu Lõunakeskuse apteegis, Tartus Anne Selveri ja Eedeni keskuse apteekides, Pärnus Port Arturi Apothekas ja Rakveres Põhjakeskuse Apothekas.

11. novembrist alustatakse geeniproovide kogumist ka Tallinnas Läänemere Selveri Apothekas, Rocca al Mare Keskuse Apothekas, Järve Keskuse Apothekas ning Viru keskuse ja Solarise Apothekas.

Nendes 12 apteegis kogutakse geeniproove kuni selle aasta lõpuni, geeniproove saab anda nimetatud apteekides esmaspäevast reedeni kell 16-19 ning laupäeviti kella 11-16. Asukohad ja ajad on leitavad ka Apotheka kodulehelt.

Enne geeniproovi andmist tuleb registreeruda geenidoonoriks – seda saab teha nii eelnevalt internetis aadressil www.geenidoonor.ee kui ka apteegis. Apteegis võtab geenidoonoreid vastu eraldi inimene, kes aitab vajadusel vormistada nõusoleku ja suunab edasi ruumi, kus toimub analüüsi andmine.

Eelnevalt aega broneerida vaja ei ole. Vereproove koguvad lisaks nimetatud apteekidele ka suuremad haiglad ja SYNLAB-i laborid üle Eesti. Kaasa tuleb võtta ID-kaart. Geenidoonoriks saavad hakata kõik vähemalt 18-aastased inimesed.

Geenidoonoriks saamisel võetakse kuus milliliitrit veeniverd. Vereproovid transporditakse geenivaramu laborisse Tartus, kus kõigile uutele geenidoonoritele tehakse andmete genotüpiseerimise analüüs ehk teisisõnu nad saavad endale personaalsed geenikaardid. Genotüpiseerimine tähendab geenianalüüsi teostamist kogu inimese genoomi ehk DNA lõikes – määratakse 640 000 üksikut nukleotiidi, mis on kõige sagedamini eri inimestel erinevad. Geenikaardi alusel saab hinnata personaalseid pärilikke haigusriske ja ravimite sobivust.