N, 24.09.2020

Kabelimats südamele? Saa teada, mida teeb kokaiini tarbimine kehaga

Esmajärjekorras rikub kokaiin südame-veresoonkonna tervise ning sellest lähtuvalt võivad järgneda ka paljud muud haigused.

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Kokaiin toimib imekiiresti ja mõjutab keha mitmel erineval moel. Siin on mõned tagajärjed, mis sel on südamele ja veresoontele, kirjutab Healthline.

Vererõhk sööstab lakke

Peatselt pärast kokaiini sisse võtmist hakkab süda lööma kiiremini. Samal ajal ahendab kokaiin kehas kapillaare ja ka suuremaid veresooni. See seab suurema surve alla kogu veresoonkonna ja süda on sunnitud aktiivsemalt pumpama, et veri jõuaks läbi keha liikuda. Selle tulemusel tõuseb oluliselt vererõhk.

Veresoonte jäigastumine

Kokaiinitarbimine võib viia kapillaaride kui nendest suuremate veresoonte jäigastumiseni ehk ateroskleroosini. See ei teki kohe pärast tarbima hakkamist, aga aegamööda maksab veresoonkond ja kogu tervis selle eest lõivu. Järgneda võivad tõsised südamehaigused ja muud eluohtlikud seisundid.

Kokaiinitarbimise järel surnud inimestest 28 protsendil oli kaugelearenenud ateroskleroosiga seotud südame-veresoonkonna haigus.

Aordi rebenemine

Rõhu suurenemine veresoontes ja suurem stress südamelihasele võivad põhjustada aordiseina rebendi. Äkitsi tekkiv aordidissektsioon põhjustab suurt valu ja võib olla eluohtlik –see vajab kohest ravi. Kokaiinist põhjustatud aordidissektsioon moodustab ligi 10 protsenti kõikidest aordi rebenemise juhtudest.

Südamelihase põletik

Kokaiin võib põhjustada südamelihase põletikku. Aegamööda võib põletik tuua kaasa südamelihase jäigastumise ning vere pumpamine muutub südame jaoks raskemaks. Tagajärjeks võivad olla eluohtlikud komplikatsioonid, sealhulgas südame seiskumine.

Südamerütmi häiritus

Kokaiin võib mõjustada südame elektrilisi impulsse ja rikkuda signaalid, mis sünkroniseerivad lihaste tööd. Selle tulemuseks on arütmiad või ebaregulaarne pulss.

Kutsub esile infarkte

Kokaiini tarbimine tõstab oluliselt infardiriski, kuna see tõstab vererõhku, võib põhjustada veresoonte jäigastumist ja südamelihase paksenemist.

2012. aastal tehtud teadusuuringu tulemustest selgus, et aeg-ajalt kokaiini tarvitavatel inimestel oli 30-35 protsenti suurem veresoonte jäigastumine kui mittetarvitajatel ning nende südame vasak vatsake oli keskmiselt 18 protsenti tihedam. Need faktorid tõstavad nii infarkti- kui insuldiohtu.

Alla 50aastastest infarkti saanutest ligi viis protsenti kasutasid esmakordselt kokaiini, kui neid tabas see eluohtlik terviserike.