Ravikindlustamata naised saavad nädala vältel tasuta emakakaelavähi sõeluuringule

Põiepõletikuga tuleks vedelikku tarbida rohkem kui tavaliselt.

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Tallinna Linnavalitsus eraldas Lääne-Tallinna Keskhaiglale (LTK) lisavahendid, et üle-euroopalisel emakakaelavähi ennetamise nädalal (21.-27. jaanuar) saaksid ka ravikindlustamata naised osaleda tasuta emakakaelavähi sõeluuringus.

Eestis on emakakaelavähi haigestumuse ja suremuse näitajad ühed kõrgemad Euroopas. Igal aastal saab Eestis ligi 180 naist emakakaelavähi diagnoosi ning haiguse tagajärjel sureb 70 naist. Euroopas haigestub emakakaelavähki igal aastal ligi 60 000 ja sureb 30 000 naist aastas.

LTK naistekliiniku juhataja Piret Veerus paneb naistele südamele, et just tänu regulaarsele kontrollile on võimalik avastada vähieelsed muutused varakult ja ennetada emakakaelavähi väljakujunemist. «Ravikindlustuse puudumise tõttu lükatakse arsti juurde minekut sageli mitmeid aastaid edasi, kuni võib olla juba pöördumatult hilja. Seekordne emakakaelavähi ennetusnädal annab ravikindlustamata naistele aga väga hea võimaluse tulla end täiesti tasuta kontrollima.»

Kuna ravikindlustamata naiste vastuvõtu eest tasub emakakaelavähi ennetuse nädalal Tallinna linn, saavad tasuta kontrolli tulla üksnes naised, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht on Tallinn. Vastuvõtule palub haigla eelnevalt registreeruda telefonil 666 5834 ning öelda, et soovitakse teha Pap-testi emakakaelavähi ennetuse nädalal.

Vastuvõtud toimuvad LTK erinevates üksustes:

  • Pelgulinna naistenõuandlas (Sõle 23);
  • Mustamäe tervisekeskuses (Ehitajate tee 27);
  • Nõmme tervisekeskuses (Jaama 11);
  • Haabersti tervisekeskuses (Õismäe tee 179).

2019. aastal kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule ravikindlustatud naisi sünniaastatega 1964, 1969, 1974, 1979, 1984 ja 1989. Kehtiva ravikindlustusega naistele saadetakse kirjalikud kutsed rahvastikuregistri aadresside järgi. Kutsutute nimekirjas olev naine võib tulla uuringule ka siis, kui ta ei ole kutset kätte saanud.

Üle-euroopalisel emakaelavähi ennetamise nädalal Eestis juhivad haigekassa ja Eesti Vähiliit naiste ja avalikkuse tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele.