Teadlased avastasid: see öine tegevus aitab hoiduda haigustest

Une ajal langeb immuunsüsteemi aktiivsust pärssivate ainete tase.

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Teadlased üle maailma on ammu ühel meelel, et kvaliteetne ööuni on füüsilise ja vaimse heaolu oluline lahutamatu eeldus. Värskes teadusuuringus vaadati aga lähemalt, kuidas korralik uni muudab tugevamaks immuunsüsteemi.

Hiljuti on teadlased avastanud, et kehv uni muudab valu suhtes tundlikumaks ja tõstab tõenäosust, et tulevikus pistad rinda südame-ja veresoonkonna probleemidega. Samuti kalduvad kehvasti magavad inimesed tarbima rohkem alkoholi, mis omakorda soodustab katkendlikku ja pinnapealset und.

Journal of Experimental Medicine teadusajakirjas avaldati sakslaste hiljutine avastus, kuidas immuunsüsteem ja uni on seotud. Nimelt võimendab hea uni immuunsüsteemis haigusega võitlevate T-rakkude toimimist.

Kui organismi tungib võimalik oht, võtavad T-rakud selle sihikule. T-rakud tunnevad nimelt ära patogeenid ja seejärel aktiveerivad integriini nimelised valgud, mis võimaldavad neil end siduda sihtmärkidega, et need kahjutuks teha. Seni on olnud ebaselge, kuidas T-rakud integriine aktiveerivad, samuti see, mis võib takistada seondumist ohtlike haigustekitajatega.

Teadlased leidsid, et T-rakkude seondumist integriinidega ja seega ka ohu hävitamist takistavad näiteks hormoonid adrenaliin ja noradrenaliin, põletiku teket soodustavad prostaglandiin E2 ja D2, samuti rakkude energiaülekannetes rolli omav adenosiin.

Nende molekulide kõrgem tase esineb ka mitmete terviseprobleemide puhul nagu vähkkasvajate areng, malaaria, hüpoksia ja stress.

Kuna adrenaliini ja prostaglandiini tase kukub une ajal, otsustasid teadlased kaevuda sügavamale. Nad uurisid nii suikunute kui ärkvele jäänute T-rakke ja avastasid, et magavatel inimestel on integriin aktiivsem ehk neil on toimekam immuunsüsteem.

Teadusuuringu tulemused näitavad, et unel on võime suurendada haigustekitajaid hävitavate T-rakkude tõhusust ja seega vältida haigestumist.