L, 19.09.2020

5 varast märki, mis aitavad tabada «vaikset tapjat» emakakaelavähki

Emakakaelavähi üheks varaseks tunnuseks võib olla ka püsiv alaseljavalu.

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Osad naised ei koge emakakaelavähi sümptomeid esimestes staadiumites, ent haigusest võivad siiski märku anda tavapäratud ilmingud.

Inglismaal lõi mõned nädalad tagasi laineid 49-aastase Julie haiguslugu. Naine kaotas võitluse emakakaelavähile, olles olnud kolm aastat õige diagnoosita, kirjutab Mirror. Õigeaegne vähi avastamine on kriitilise tähtsusega – siis on ravi tavaliselt edukas.

Papilloomiviirus on tavaline seksuaalsel teel leviv viirus ja enamik emakakaelavähi juhtumeid on sellega seotud. Papilloomiviiruse vastu HPV-vaktsiiniga juba koolieas immuunsuse loomine on hea viis seda vältida.

Oluline on aga siiski täheldada emakakaelavähiga seotud varaseid märke nagu ebatüüpiline veritsus ja alaseljavalu. Neid märke võib seostada ka teiste terviseprobleemidega ja tõenäoliselt pole tegu vähiga, ent nende ilmnedes oleks siiski alust tervist kontrollida.

Kui sind kimbutab mõni järgnevatest probleemideks, peaksid pöörduma arsti poole, et välistada võimalus, et need on emakakaelavähi varased ilmingud.

1. Ebanormaalne veritsus. See tähendab, et tupest immitseb verd ka ajal, mil verejooksu ei peaks olema, või seksi ajal või pärast seda.

2. Vaginaalne voolus, mis on ebatavalise lõhna või värvusega ning selle hulk on olulisel määral muutunud tavapärasega võrreldes.

3. Suurenenud verevoolus menstruatsiooni ajal või veritsus pärast menopausi.

4. Alaseljavalu.

5. Valu vahekorra ajal.

Kui emakakaelavähk areneb, võivad lisanduda järgmised sümptomid:

  • Sageneb urineerimise vajadus.
  • Uriinis on verd.
  • Verd immitseb ka aanusest.
  • Kõhulahtisus.
  • Uriinipidamatus.
  • Jalgade paistetus.