«Vaikne tapja» emakakaelavähk lühendab märkimisväärselt eluiga

HPV vaktsiin.

FOTO: Joe Raedle / AFP/Scanpix

4. märtsil tähistatakse HPV teadvustamise päeva, mille eesmärk on rääkida inimese papilloomiviirustest, nendega seotud haigustest ning ennetamisest läbi vaktsineerimise, edastas terviseamet.

«HPV on inimeselt-inimesele leviv viirus, millega nakatub elu jooksul ligi 80 protsenti inimestest. Mõned papilloomiviiruse tüübid võivad põhjustada pahaloomuliste kasvajate teket genitaalpiirkonnas ning suuõõnes. Emakakaelavähk moodustab 80 protsenti inimese papilloomiviirustest tingitud kasvajatest. Papilloomiviiruse tüübid HPV 16 ja 18 põhjustavad 70 protsenti emakakaelavähkidest,» kirjeldas terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna peaspetsialist Irina Filippova.

Eestis on haigestumus ja suremus emakakaelavähki üks kõrgemaid Euroopas. Emakakaelavähk on väga tõsine haigus - pärast selle diagnoosimist elab 80 protsenti haigetest kauem kui aasta ja 40 protsenti kauem kui 5 aastat. Haiguse kujunemise algjärgus tekib emakakaela rakkude düsplaasia, kus rakkude normaalne kasvamine häirub.

Uuringu «Vähihaigestumus 2009–2013 ja 20 aasta trendid Eestis» tulemused näitasid, et emakakaelavähi haigestumus suureneb Eestis jätkuvalt ja suremus ei vähenenud. Haigekassa andmetel põdes eelmisel aastal Eestis emakakaelavähki 803, häbemevähki 123, keelepõhja-, mandlite- ning suuneeluvähki 83, anaalvähki 82 ja tupevähki 45 naist. Erineva astme düsplaasia ehk vähieelse seisundiga elas mullu üle 5000 naise.

Alates 2018. aastast vaktsineeritakse Eestis tasuta riikliku immuniseerimiskava raames inimese papilloomiviiruse vastu 12-14-aastaseid tütarlapsi. Vaktsineerimise peamine eesmärk on hoida ära HPV-st tingitud vähke, eelkõige emakakaelavähki. Filippova sõnul on HPV vaktsiine maailmas kasutatud alates 2006. aastast, tänaseks on üle maailma manustatud enam kui 270 miljonit HPV vaktsiini doosi. Turustamiseelsete kliiniliste uuringute faasis on nii kahe-, nelja- kui ka üheksavalentse HPV-vaktsiini efektiivsust ja ohutust hinnatud enam kui 90 000 inimesel ning peale turuletulekut erinevates uuringutes veel sadadel tuhandetel patsientidel.

«Nende tulemusel on ravimiametid hinnanud vaktsiini efektiivseks ja ohutuks,» kinnitas Filippova. Tema sõnutsi on HPV vaktsiinide pikaajalist kaitseefektiivsust tõestanud mitmed mahukad teadusuuringud. Maailmas on juba olemas esimesed uuringud, mis on kokku võtnud senise umbes kümneaastase «päriselul põhineva» HPV-vaktsiini kasutamise kogemuse. Uuringute kohaselt on HPV-vaktsineerimise hõlmatusega riikides kõige kõrgema emakakaelavähi tekkeriskiga tüvedesse (16 ja 18) nakatumine vähenenud umbes 90 protsenti.

Üleilmne HPV teadvustamise päev on rahvusvahelise papilloomiviiruse ühingu (IPVS – international papillomavirus society) algatus. Päev toob kokku enam kui 70 organisatsiooni üle maailma.