Kogemata äädika joomine põhjustab tõsiseid söövitusi - loe, mida sel juhul teha

Äädikas peab olema kättesaamatus kohas.

FOTO: Margus Ansu/Postimees

Terviseamet toob mürgistusennetuse nädal esile, et Eestis on viimastel aastatel äädikamürgistuse saanud ligi 300 inimest, igal aastal lisandub ligi 30 juhtu.

Mürgistusteabe infoliinile 16662 saabub aastas kümneid äädikamürgistusi puudutavaid kõnesid seoses tervisekaebustega äädikaaurude sisse hingamisest, valesti lahjendamisest, valesse pudelisse valamisest, ekslikust joomisest või ka veekeedu- või kohvimasinatega katlakivi eemaldamise ajal tehtud joogi joomisest.

«Näiteks seente sissetegemise ajal pannakse klaas äädikaga lauale, kuid aetakse siis muu joogiga segamini ja võetakse kogemata lonks,» ütles terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder. Samas ei juhtu seda Oderi kinnitusel ainult sügisel, vaid ka jõulude ja jaanide ajal, kui on suuremad söögitegemised.

Äädika joomine on põhjustanud tõsiseid söövitusi nii lastel kui ka täiskasvanutel. «Meie andmebaasis on info ligi 300 taolise juhtumi kohta,» ütles Oder.

Äädika kogemata joomise puhul peab esmalt suu loputama ja siis alustama väikeste lonksudega vee joomist. Kui suus on põletusest laike, tuleb minna haiglasse ja lasta arstidel end üle vaadata. Samuti tuleb lähema kolme tunni jooksul jälgida, kas kannatanu saab neelata ning jälgida süljevoolust. Kaasneda võib mao- ja rinnakutagune valu.

Äädika kasutamisest tulenevaid õnnetusi saab kõige tulemuslikumalt ennetada, kui inimesed soetavad üksnes turvakorgiga varustatud äädikapudeleid. Lisaks on oluline, et pudeleid hoitakse sarnaselt teiste kodus kasutatavate kemikaalidega vähemalt poolteise meetri kõrgusel olevates lukustatud kappides. Kindlasti on oluline kasutusele võtta ka erinevad hoiatusmeetmed, kui kodumasinate katlakivi eemaldamiseks, koristamisel kasutatakse söövitavaid kemikaale, sealhulgas äädikat.

Laste puhul ei piisa sageli õnnetuse ärahoidmiseks üksnes pudelite silme alt ära panemisest, kuna uus ja huvitav pakub tõenäoliselt ka huvi. Kindlasti on vajalik järeltulijatele lihtsas keeles selgitada äädikapudelist tulenevaid ohte, vajadusel korduvalt.

Kurvad näited Eestist

  • Isa tuleb poest ja asetab köögis toidukoti toolile. Kotist paistab limonaadipudelile sarnanev pudel. Pudelit märkab kolmeaastane laps, kes annab emale märku, et ta soovib limonaadi. Ema lükkab asjatoimetused kõrvale, tuleb kööki, haarab kotist pudeli seda lähemalt vaatamata, keerab korgi maha ja annab lapse kätte. Õnneks ei suuda laps tugeva lõhna tõttu «limonaadi» juua.
  • Pereema on kasutanud veekeetjast katlakivi eemaldamiseks äädikhapet ja unustanud selle veekeetjasse. Isa, teadmata veekeetja puhastamisest, võtab sealt «vett», et valmistada viiekuusele lapsele kahte pudelisse piimasegu. Kui laps on esimese pudeli tühjaks joonud, märkab isa lapse nutu taustal, et teises pudelis on piimasegu tükki läinud. Lähemal uurimisel selgub, et lapsele on antud äädikalahust piimaseguga.

Mõlema juhtunud loo puhul on antikangelaseks 30% äädikhape (ehk äädikas), mida Eestis traditsiooniliselt kasutatakse hoidiste ja toitude valmistamisel. Levivate trendide ja nõuanderubriikide soovituste tõttu on viimastel aastatel hakatud äädikat kasutatama aina rohkem ka kodu puhastamisel. Selle kõige juures on tähelepanuta jäänud kange äädika kasutamisega kaasnevad võimalikud riskid.

Allikas: Maablogi

Maaeluministeerium koostöös terviseameti, sotsiaalministeeriumi, veterinaar- ja toiduameti ning jaekaubandusega tegelevate ettevõtete ja tootjatega on välja töötanud 30-protsendilise äädikhappe pakendi märgistuse hea tava juhendi, mida tootjad peaksid järgima, et maandada võimalikke riske toodete ohutuks kasutamiseks. 

Terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliin 16662 on avatud ööpäevaringselt. Telefoniliinile helistamine on anonüümne ning kohaliku kõne hinnaga, välisriigist helistades tuleks valida number +372 7943 794.

4 asja, mida teha äädikamürgistuse korral

1. Kui oled äädikat neelanud, siis loputa suu ja joo mõned lonksud vett. Kindlasti ei tohi äädikat joonud inimest ajada oksendama. Sellisel juhul läbib kord juba alla neelatud seedetrakti ärritav või isegi söövitav aine uuesti tundlikku söögitoru, tekitades õrnale limaskestale uusi kahjustusi. Lisaks ei tohi alla neelatud äädikat hakata n-ö neutraliseerima, kuna reaktsiooni käigus tekkiv süsihappegaas halvendab tervise olukorda veelgi. Sel moel venitatakse süsihappegaasi toimel juba niigi happe mõjul ärritunud maoseina ning soodustatakse mürgi imendumist organismi. Sellega soodustavad juba varasemast nõrgenenud koed ja mao tühjenemise kiirenemine maoseina rebenemist. Esmaabi ehk mõõduka veejoomise eesmärk on alustada maosisu lahjendamist.

Juhul, kui suus või neelus on näha heledamaid laike, kannatanul on tekkinud valu rinnaku taga või maos, tuleb kindlasti pöörduda tervisekontrolliks haiglasse.

2. Nahale sattudes pese äädikalahus kiiresti tavalise veega maha. Nahale sattunud äädikas põhjustab heledamaid laike ja valu, tugevamad lahused ka keemilisi põletushaavu.

3. Äädika silma sattudes loputa silma 10‒20 minuti jooksul voolava veega. Kui inimesel tekib ainult mööduv kipitus ja nägemine on normaalne, võib sellist kannatanut jälgida kodus. Valu suurenemisel pöörduda kindlasti arsti poole.

4. Äädikaaurude sissehingamisel lahku ruumist ja hinga värsket õhku. Äädikaaurude sissehingamisel on tavapärane köha tekkimine ja kipitus kurgus.

Allikas: Maablogi