Üllatav põhjus, miks sa ei pruugi olla tülikast köhast lahti saanud

Lõhnad võivad ärritada ja põhjustada köha.

FOTO: Wavebreakmedia ltd/PantherMedia / Wavebreakmedia ltd

Kõik köhivad aeg-ajalt. See on refleks, mis aitab puhastada hingamisteid. Keskmine köha kestab 18 päeva. Kauakestva köha põhjust võib olla aga üsna keeruline tuvastada.

Kroonilise köhaga on hädas ligi 10 protsenti täiskasvanutest. Seda põhjustab kõige sagedamini ülemiste hingamisteede köhasündroom, mida tekitab ninaõõne eritis, astma või reflukshaigus. Pidev köha võib olla põhjustatud aga ka hoopist üllatavamatest põhjustest, kirjutab Health24.

Vickie Harwoodil oli kurgus pidevalt kratsiv tunne, mille tulemusena köhis ta pea kogu aeg. Aegamööda sai selgeks, et tema probleemi põhjustasid parfüümid ja lõhnavad kehaemulsioonid. Ta oli muutunud lõhnade suhtes tundlikuks – isegi abikaasa deodorandi lõhn võis vallandada köhahoo.

Tal arvati alguses olevat astma ja pärast selle valediagnoosi kummutamist peeti probleemiks häälepaelu. Keha toodab nimelt iga päev liitri või poolteist lima - häälepaelte düsfunktsioon põhjustab ninakinnisust ja veelgi suuremat lima tootlust, viies hingamise takistumise ja köhani.

Lõhnad on samuti ärritajad, mis võivad esile kutsuda köha, kui organism soovib lõhnamolekulidest vabaneda.

Saad teada, kas köha põhjus peitub liiga innukalt pihustatud lõhnas, kui piirad mõni aeg selle kasutamist ja jälgid muutusi.