D-vitamiini kasu südamele pandi uuringus küsimärgi alla

D-vitamiini madal tase seostub küll südamehaigustega, kuid toidulisandi võtmine haiget südant ei ravi

FOTO: Antonio Guillen Fernández / PantherMedia / Antonio Guillen Fernández

Kui tahad oma südame tervist parandada, siis on kahtlemata abi regulaarsest treeningust ja tervislikest toitumisharjumustest. Uus uuring leidis aga, et D-vitamiini võtmine südame kasu ei too.

Michigani ülikooli uurijad analüüsisid 21 kliinilist katset, kus osales rohkem kui 83 000 inimest ning ei leidnud seost tõsiste südamehaiguste vähenemise ja D-vitamiini toidulisandi võtmise vahel. Samuti ei nähtud südameinfarktide, insultide ega ükskõik, mis põhjusel tekkinud surmade vähenemist, vahendab WebMD eile ajakirjas JAMA Cardiology avaldatud uuringut.  

D-vitamiini toidulisandi võtmine ei näidanud seega mingit kasu südamele ja veresoonkonnale. Siiski on uurijate sõnul palju erinevaid tegureid, mis aitavad tõestatult südame ja veresoonkonna haigusi ennetada: regulaarne treening, tervislik toitumine, suitsetamisest loobumine ja vererõhu ning diabeedi kontrolli all hoidmine.

Varasemad uuringud on leidnud, et inimesed, kes said südameinfarkti, insuldi või surid südamehaigusesse, kannatasid ka madala D-vitamiini taseme all. Uurijate sõnul on selle seose arvatav bioloogiline põhjus selles, et D-vitamiini tase mõjutab südant ja veresooni. Näiteks mõnedel lihastel veresoontes on retseptorid D-vitamiini jaoks.

Viimase uuringu tegijad usuvad, et madal D-vitamiini tase on varjatud haiguse märk. Küll aga ei tähenda see, et D-vitamiini toidulisandi võtmine raviks süda. D-vitamiini puudust on endiselt oluline ravida, sest vitamiin on vajalik luude tervise jaoks.