Teadlane: üks tassitäis seda armastatud jooki aitab põletada rasva

Mõõdukas kohvi tarbimine võib aidata hoida normis ainevahetust ja rasvapõletamist.

FOTO: LUCAS JACKSON/Reuters/Scanpix

Teadlaste sõnul on nad teinud inimestega esimese uuringu, mille põhjal saab väita, et tassitäiel kohvil on otsene mõju pruunile rasvkoele ja kaalule.

Pruunile rasvale viidatakse tihti ka kui heale rasvale, mis aitab kehal muuta toitaineid energiaks ja reguleerida temperatuuri. Liigsete kalorite tarbimisel tekib aga valge rasv, mis on tervisele kahjulik, vahendab Medical News Today.  

Eksperdid on seostanud valget rasva ülekaalulisuse ja ainevahetusprobleemide, sealhulgas diabeediga, aga pruun rasv võib aidata hoida inimestel elutervet kaalu.

Osa teaduritest on arvanud, et kui aidata valgel rasval muutuda pruuniks, siis hõlbustaks see võitlust rasvumisega, ja on üritanud leida mooduseid selle saavutamiseks.

Kuidas aitab kohv?

Pruun rasv muudab toidu energiaks, aktiveerides valgu UCP1, mis asub pruuni rasvkoe mitokondrites.

Eelnevad uuringud on leidnud seose kohvi tarbimise ja kaalukaotuse, samuti suurema energiatarbimise vahel. Teadlased polnud aga veel uurinud seost palavalt armastatud joogi ja UCP1 valgu aktivatsiooni vahel. Professor Michael Symonds Nottinghami ülikoolist võttis asja ette ja tulemused avaldati teadusajakirjas Scientific Reports.

Esmalt viidi kohviga kokkupuutesse rasva säilitavad rakud ja selgus, et see kergitas UCP1 valgu taset ja suurendas ainevahetust. Sellega kaasnesid pruuni rasvkoe struktuurimuutused.

Mõju taheti uurida ka inimeste peal. Kasutades termokuvamise tehnoloogiat, otsiti kehas üles pruuni rasvkoe varud ja hinnati nende võimekust toota soojust. Eelnevatest uuringutest oli teada, et pruuni rasva leidub eelkõige kaelapiirkonnas. Sestap saadi mõõta kohe pärast kohvi joomist, kas pruun rasv muutub soojemaks.

Uurijad võrdlesid tassitäie kohvi joojaid nendega, kes tarbisid klaasi vett, ja leidsid, et vaid kohv mõjutab keha pruuni rasvkoe temperatuuri. Nüüd katsetatakse, kas ka kofeiinitablettidel on sama mõju.

Kui saaks täiesti kindlalt selgeks, milline kohvi koostisosa on asja taga, võiks seda hakata laialdaselt kasutama kaalu hoidmisel.

Pruuni rasvkoe aktiveerimine parandab nimelt kontrolli veresuhkru üle ja tasakaalustab veres rasvade taset, samuti aitavad lisanduvalt põletatud kalorid panustada kaalukaotusesse. Enne käesolevat teadusuuringut ei ole aga leitud aktsepteeritavat viisi pruuni rasvkoe stimuleerimiseks.