Just see on osa vähitüüpide puhul suitsetamisest suurem riskitegur

Suurbritannias on ülekaalulisus 22 800 vähijuhtumi põhjus, suitsetamine 54 300 juhtumi põhjus.

FOTO: Shutterstock

Suurbritannia vähiuuringutest selgus, et soole-, neeru-, munasarja- ja maksavähk tekivad suurema tõenäosusega ülekaalulisuse kui suitsetamise tagajärjel. Cancer Research UK sõnul on miljonitel inimestel risk ülekaalulisuse tõttu vähki haigestuda ning ülekaalulisi on suitsetajatest kaks korda rohkem.

Kolmandik Suurbritannia täiskasvanutest on ülekaalulised. Keha lisarasv saadab välja signaale, mis käsivad rakkudel sagedamini jaguneda ning põhjustavad suitsetamisele sarnast kahju. On teada, et ülekaalulisus on seotud 13 erineva vähitüübiga. Nende mehhanismid vajavad aga edasist uurimist. Suurbritannias on ülekaalulisus 22 800 vähijuhtumi põhjus, suitsetamine 54 300 juhtumi põhjus.  

  • Soolevähk: 42 000 juhtumist on ülekaalulisus 4800 ning suitsetamine 2900 juhtumi põhjus.
  • Neeruvähk: 12 900 juhtumist põhjustab ülekaalulisus 2900, suitsetamine 1600 juhtumit.
  • Maksavähk: 5900 juhtumist 1300 põhjus on ülekaalulisus ning 1200 põhjus suitsetamine.
  • Munasarjavähk: 7500 juhtumist 490 põhjus on ülekaalulisus ja suitsetamine 25 põhjus.

Cancer Research UKd on kritiseeritud paksupeksu (ingl fat shaming) pärast. Nimelt kasutavad nad reklaame, kus on kujutatud sigaretipakk kirjaga «Ülekaalulisus on samuti vähi põhjustaja». Dr Stuart Flint ütles, et ülekaaluliste stigmatiseerimine vähendab tõenäosust, et ülekaalulised inimesed muudavad oma tervisekäitumist. Samas leiab ta, et arstid peaksid ülekaalulisi probleemist informeerima. Cancer Research UK on väljendanud, et nende eesmärk pole inimesi süüdistada või ennast halvasti tundma panna, vaid informeerida vähi ja ülekaalulisuse seostest.