E-sigarettide vedelikest leiti hingamisteid ärritavad koostisosad
Lisatud e-sigareti kaupmeeste liidu kommentaar

E-sigarettide vedelikes võivad olla koostisosad, mille mõju sissehingamisel on veel teadmata.

FOTO: Evgeniy Kleymenov / PantherMedia / Evgeniy Kleymenov

Veel ei teata elektroonilistest sigarettides kasutatavate vedelike pikaajalisi mõjusid tervisele. Küll aga on leitud, et vedelikud ja nendest valmiv toss moodustavad atsetaale. 

Atsetaalid võivad kopse ärritada või isegi kahjustada. Hiljutine uuring vaatas kaheksat e-vedelikku, mis sisaldasid erinevaid lahuseid, vahendab NPR. Atsetaalid moodustuvad alkoholist ja aldehüüdidest ehk kemikaalidest, mida kasutatakse toitude ja muude toodete lõhnastamiseks. Kui mõned neist on kahjulikud, siis paljude käitlemine ja söömine on enamasti ohutu, rääkis uuringu autor Yale´i ülikooli teadlane Hanno Erythtopel. Vähe teatakse aga aldehüüdide ja atsetaalide mõjust sissehingamisel, lisas ta.

Mõned uuringud on näiteks leidnud, et atsetaalid võivad hingamisteid rohkem ärritada kui aldehüüdid, millest need moodustuvad. Ärritus võib soodustada hingamisteedes põletikku. Erinevalt toidust saadavatest atsetüülidest võivad kemikaalid sissehingamisel teisiti mõjuda. Erythtopeli sõnul ei osatud arvata, et maitsestajaid sellisel määral hakatakse sisse hingama, nagu praegu ning nende mõju kohta on väga vähe informatsiooni. Hetkel ei ole USAs kohustuslik e-sigareti vedelike pakenditele märkida kõiki koostisosi. Seega pidid Yale´i ülikooli teadlased e-vedelikud koostisosadeks lahti võtma, et nendes sisalduvad erinevad kemikaalid tuvastada.

Selle protsessi käigus tuvastati atsetaale ühes testitud maitses, brüleekreemis. Maitse, mille jaoks kasutatakse vanilliini ja vanillitaolist lõhna, sisaldas võrdlemisi kõrgel tasemel vanilliini atsetaale. Siiski lisas uuringu ülevaataja Yale´i professor Juie Zimmerman, et enne otseste järelduste tegemist e-vedelike turvalisuse kohta, tuleks veel palju uurimistööd teha. Tema sõnul tuleks võtta arvesse erinevate koostisosade vahel tekkivad keemilisi reaktsioone, mis võivad toote omadusi muuta. 

Nicorex Baltic OÜ juhatuse ja E-sigareti Kaupmeeste Liidu liige Toomas Viilo kommentaar: 

Artiklis kirjeldatud uuring on viidud läbi USAs. Eestis e-vedelikke, mis sisaldavad atsetaali või muid sarnaseid ohtlikke aineid müüa ei tohi. 

USA turul ei kehti regulatsioonid, mis on Euroopa turul rangelt nõutud. Euroopa Liidu territooriumil, niisamuti Eestis kehtivad e-vedelike koostise kohta karmid TPD nõuded. Eestis müüdavad e-vedelikud peavad olema testitud ja registreeritud ühises andmebaasis, mispärast võib olla kindel, et uuringus testitud kaheksast e-vedelikust ühes leitud atsetaali, Eestis müüdavates e-vedelikes ei leidu. 

Küll aga ei saa sama öelda mustal turul liikuvate e-vedelike kohta. Palume inimestel veenduda vedeliku päritolus, sest salaturul liikuvad tooted võivad olla ohtlikud. Võimalik, et tooted on vannitoas kokku segatud ning neile on lisatud suvalisi toidumaitseaineid, mis on tervisele kahjulikud. 

E-sigareti vedelike puhul, millel on maksumärgid ja registreeritud EU andmebaasis, võib kindel olla, et need on läbinud Terviseameti poolt nõutavad laboritestid, mis näitab, et toode on kvaliteetne, kontrollitud ja legaalne. Kui tootel puudub maksumärk ning vedelik pole läbinud laboritesti, siis seda toodet müüa ei tohi ning tegemist võib olla tervisele kahjuliku salaturu tootega.