Teaduslikud põhjused, miks sääsed mõnda meist eriliselt tüütavad

Sääsed.

FOTO: URMAS LUIK / PARNU POSTIMEES /

Sääsed on valivad putukad ja hammustavad mõnda inimest palju tihedamini kui teist. Putukate huviorbiiti sattumisse panustavad mitmed tegurid, alates veregrupist kuni kehakaaluni.  

Meditsiinilise etümoloogia ajakirjas kirjeldati uuringut, mis näitas, et putukad maandusid O-grupi verega inimeste peale kaks korda sagedamini kui A-grupi verega inimestel. Uurijate sõnul seostus see eritistega, mida erineva veregrupiga inimesed toodavad. Osad neist tõmbavad sääski rohkem ligi kui teised, vahendab Huffpost

Sääsed lähenevadki inimesele lootusega verd saada. Tõenäoliselt on üks tegur süsihappegaas. Mida rohkem toodad süsihappegaasi, seda rohkem vereimejaid meelitad, rääkis portaalile Florida ülikooli entomoloogiaprofessor Jonathan F. Day. Toodetava süsihappegaasi hulk sõltub inimese ainevahetuse kiirusest, geneetikast ja teistest teguritest.

Mis eristab meid aga elututest asjadest, mis süsihappegaasi eritavad? Sääsed korjavad meie kehategevusest ka muid vihjeid, mis reedavad, et võime neile heaks vereallikaks osutuda. Näiteks lihastes tekkiv piimhape annab sääskedele teada, et oleme sobiv sihtmärk. Samuti on sääskedel hea nägemine, kuid nad lendavad maapinna lähedal, et tuule eest hoiduda. Seetõttu on ka riiutusel oma roll. Kui kannab tumedaid riideid, tõmbad sääski rohkem, sest paistad silmapiirilt paremini välja, kui heledate toonidega.

Kui sääsk on juba kehale maandunud, otsib ta kohta, kus veri oleks nahale lähedal. Kõrgema kehatemperatuuriga inimesed tõmbavad seeetõttu samuti rohkem vereimejaid ligi. Kehatemperatuuri võivad tõsta ka elustiilitegurid, näiteks treenimine või hoopis alkoholi joomine. Mõlema puhul tõmbad sääski ligi. Ainevahetuse kiirust tõstab ka rasedus ja ülekaalulisus. Üks uuring leidis, et vaid ühe õlu tarbimine tõmbas sääski rohkem ligi.