Borrelioosi sümptom, mis jääb sageli tähelepanuta

Peavalu võib olla üks varjatud borrelioosi sümptomitest.

FOTO: Olaf von Lieres/PantherMedia / Olaf von Lieres

Borrelioosibakter kandub edasi mõne sekundiga peale puugihammustust. Kuigi iseloomulik punane laik on kõige levinum borrelioosi tüüp, ei anna see alati nakatumisest märku.

Puukborrelioos on bakteriaalne infektsioon, mis kandub inimestele edasi nakatunud puukidega. Portaal express kirjutab, et haigusest võib anda märku ka peavalu. 

Nakatumisest annab tihti märku sõõrikujuline lööve ümber hammustuskoha, mis tekib 3-30 päeva peale hammustust. Siiski ei leita sageli borrelioosibakterit verest õigel ajal, sest haigust ei osata kahtlustada. Diagnoosi panemiseks tuleb võtta arvesse ka teisi haigussümptomeid. Kõige levinumad neist on on väsimus, liigesevalu, peavalu, südame pekslemine, mälukaotus, vaimne segadus, ärevus ja depressioon. Kuna need ilmingud võivad viidata ka teistele haigustele, siis ongi puukborrelioosi diagnoosimine sageli keeruline.

Peavalu on üks sellistest sümptomitest, mis võib olla Lyme´i tõve märk, kuid on levinud kaebus ka muude terviseprobleemide puhul. Borrelioosile võib viidata ka kaela kangus või valu, peavalu ja silmade valgustundlikkus. Mõned kogevad haiguse varases staadiumis ka gripilaadseid sümptomeid. Seega tuleks tähelepanelik olla, kui peale puugihammustust tekib väsimus, lihasvalu, liigesevalu, palavik ja külmavärinad. 

Kui puukborrelioos jääb diagnoosimata, võib haigus muutuda krooniliseks ja tekitada pikaajalisi kaebusi. Lyme´i tõve kliiniku asutaja dr Joshua Berkowitz juhtis Suurbritannia Lyme´i tõve konverentsil tähelepanu sellele, et paljud perearstid ei mõista borrelioosi tõsidust ning seda, kui krooniliseks võib haigus muutuda. Paljud patsiendid on olnud haiged aastaid, ilma, et arstid oleks tõve põhjust leidnud. «Tihti öeldakse patsientidele, et nende sümptomid on psühhisomaatilised või depressioonist tingitud. On selge, et nad tunnevad end meedikute poolt hüljatuna,» sõnas Berkowitz. 

Kuna haigus on raskesti diagnoositav ja ravitav, tuleb tähelepanu suunata just sümptomite märkamisele. Kui sul tekivad ülalmainitud sümptomid peale puugihammustust, tuleks pöörduda perearsti poole. Isegi, kui sa ei ole puugihammustust märganud, tasub arstile mainida, et oled hiljuti veetnud aega looduses ning võisid puugihaigusega nakatuda.

Loe ka: