Teeme selgeks: kas antibiootikumid aitavad ka viirushaiguste puhul?

Antibiootikumid aitavad võidelda bakterite, aga mitte viirustega.

FOTO: Mario Kelichhaus/PantherMedia / Mario Kelichhaus

Haigushooaeg on alanud ja terviseamet tuletab meelde, et antibiootikumid ei aita nakkuste korral, mille tekitajaks on erinevad viirused. Need on tõhusad vaid bakteriaalsete nakkuste puhul.

Ülemiste hingamisteede viirusnakkuste või gripi korral antibiootikumid leevendust ei too, sest bakteritapjaks mõeldud antibiootikum viirustele ei mõju. 

Terviseamet soovitab võtta antibiootikume ainult siis, kui arst need määrab. Järgida tuleb ka arsti ettekirjutusi. Kui lühendada antibiootikumravi kestust, vähendada annust või mitte pidada kinni õigest antibiootikumide võtmise korrast, võttes näiteks kahe või kolme ettenähtud tableti asemel päevas ühe, võib juhtuda, et organismis pole bakterite hävitamiseks piisavalt ravimit, need jäävad ellu ja võivad muutuda resistentseks.

Antibiootikumide ebaõige kasutamise korral võivad mikroobid muutuda nende suhtes vastupanuvõimeliseks ehk resistentseks. Mikroobitüvede antibiootikumiresistentsus on pärilik ja muudab keerulisemaks seni antibiootikumi(de)le tundlike mikroobide põhjustatud nakkuste ravi. Sellisel juhul tuleb ravimiannust suurendada, vahetada preparaati või kasutada kombineeritud ravi.

Antibiootikumid on mikroobide, seente, loomsete ja taimsete organismide poolt toodetavad ained, millel on tugev antibakteriaalne ehk baktereid surmav või nende paljunemist takistav toime.