K, 30.09.2020

Teadlased avastasid soolevähi eest kaitsva teguri

Soolevähi eest pakub kaitset värske toidu söömine.

FOTO: Shutterstock

Flavonoidid on ühendid, mis esinevad looduslikult puu- ja köögiviljades. Teadlased on juba 20 aastat teadnud, et need võivad aidata soolevähki ära hoida, kuid pole selle aluseks olevast bioloogiast täielikult aru saanud.

Uutes uuringutes on ilmnenud mehhanismid, mille kaudu puu- ja köögiviljaühendid saavad käärsoolevähki ära hoida, vahendab Medical News Today.

Nüüd kirjeldab uus uuring molekulaarset mehhanismi, mille kaudu flavonoidide lagundamise saadus võib teatud tingimustel pärssida vähirakkude kasvu.

Uuring on Brookingsi ülikooli meeskonna töö, kes annab oma järeldustest teada ajakirja Cancers värskes numbris.

Alguses uurisid teadlased, kuidas aspiriin (atsetüülsalitsüülhape) võib vähendada kolorektaalse vähi riski.

Selles varasemas töös nägid nad, kuidas salitsüülhappe derivaat nimega 2,4,6-trihüdroksübensoehape (2,4,6-THBA) suutis aeglustada vähirakkude kasvu.

Nad otsustasid otsida 2,4,6-THBA looduslikke allikaid ja leidsid, et see on samuti ühend, mis saadakse flavonoidide lagundamisel.

Flavonoidid hakkavad pärast soolestikku sisenemist lagunema. Soolebakterid lagundavad neid käärsooles veelgi.

Pärast nende protsesside jälgimist on teadlased pakkunud, et flavonoidide vähivastane toime tuleneb nende laguühenditest. Üks neist metaboliitidest on molekul 2,4,6-THBA.

«Me püstitasime hüpoteesi,» ütleb uuringute autor Jayarama Gunaje, «et flavonoidid vähendavad kolorektaalset vähki pigem lagunenud ühendite kui lähteühendite toimel.»

Varasematest uuringutest 2,4,6-THBA kohta on teada, et metaboliit ehk laguühend ei saanud rakkudesse siseneda ilma transportervalgu SLC5A8 abita.

Gunaje juhib siiski tähelepanu sellele, et vähirakud võivad geneetilise mutatsiooniga transportervalgu välja lülitada.

Täiendavad testid – sealhulgas mõned vähirakkudega, mis üritavad alla suruda SLC5A8 aktivatsiooni–, näitasid, et 2,4,6-THBA suutis siseneda rakkudesse transportervalguga, kuid ilma selleta rakkudesse ei pääsenud.

Teadlaste sõnul näitavad need tulemused, et 2,4,6-THBA vajab vähktõve pidurdamiseks transportijat.

Gunaje selgitab, et flavonoidmetaboliidil on vähktõve ennetamiseks tõenäoliselt kaks võimalust.

Esimene viis on aeglustades rakkude jagunemise kiirust, andes 2,4,6-THBA immuunrakkudele võimaluse vähirakud üles leida ja hävitada.

Teine viis, kuidas 2,4,6-THBA aitab vähki ennetada, on aeglustades rakkude jagunemist, andes rakule rohkem aega oma DNA kahjustuste parandamiseks.