K, 30.09.2020

Plastis sisalduva kemikaali tase inimorganismis osutus arvatust suuremaks

Endokriinsüsteemi häiriva kemikaali tase osutus seni arvatust suuremaks.

FOTO: Shutterstock

Teadlased töötasid välja senisest täpsema viisi bisfenool A (BPA) taseme mõõtmiseks inimorganismis ning leidsid, et kemikaali sisaldus on arvatust palju suurem.

Ameerika Ühendriikide toidu- ja ravimiamet (FDA) on seni olnud seisukohal, et inimese kokkupuude plastis sisalduva BPAga ei ole piisavalt suur, et avaldada tõsist mõju tervisele, kuid teadlased hoiatavad, et tegelikult on risk oluliselt suurem.

Detsembri algul ilmunud uuringu tulemusel selgus, et senine BPA taseme mõõtmiseks kasutatav meetod alahindab kemikaali sisaldust inimorganismis kuni 44 korda. See tähendab, et senised riiklikud tervise, tootmise ja tarbimisega seotud soovitused, regulatsioonid ja nõuded põhinevad valedel andmetel. Teadlaste sõnul tuleb kemikaali sisaldust inimorganismis põhjalikumalt uurida ning hinnata selle mõju tervisele uute andmete põhjal. 

BPAd leidub mitmes plasttootes, nagu pudelid, plastnõud, toidukarbid, pakendid ja mänguasjad. Mitme teadusuuringu tulemusel on kindlaks tehtud, et BPA häirib endokriinsüsteemi toimimist ning mõjutab hormonaaltasakaalu. See tähendab, et liigne kokkupuude võib mõjutada inimese söögiisu, kehakaalu, meeleolu, unerütmi, sugutungi, viljakust ja suurendada vähi riski. Eriti tundlikud on selliste kemikaalide suhtes lapsed, kelle organism on veel arengujärgus.

Uus meetod võimaldab täpsemalt mõõta ka teiste kemikaalide – parabeenide, triklosaani, ftalaatide ja sulfaatide – sisaldust. Teadlased soovitavad inimestel eelistada plastist toodete ja nõude asemel looduslikke materjale ning kasutada apteegikosmeetikat.